Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

panele-fotowoltaiczne (1)

Rok 2022 rozpoczął się od ogromnych podwyżek cen gazu i prądu. Nic więc dziwnego, że ludzie jeszcze bardziej niż zwykle interesują się szukaniem sposobów na zmniejszenie rachunków.

Jednym z nich jest bez wątpienia instalacja paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu rozwiązaniu, jesteśmy w stanie zredukować koszty energii nawet o ponad 80%. Pomimo wysokiego bezpieczeństwa oraz szybkiego zwrotu z inwestycji, wiele osób zwleka z podjęciem decyzji. Spowodowane jest to m.in. możliwym brakiem dotacji na panele fotowoltaiczne w tym roku.

Koszty zakupu paneli słonecznych

Zakup i montaż paneli słonecznych to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena zależna jest m.in. od ilości paneli, jakie zamierzamy zamontować w naszym gospodarstwie. Poprzednie lata były bardzo opłacalne dla wielu osób, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dostępne były bowiem liczne programy dofinansowania, z których mógł skorzystać praktycznie każdy. Czy tak samo będzie w 2022 roku? Tego jeszcze do końca nie wiemy. Warto jednak dodać, że nawet bez dofinansowania, panele fotowoltaiczne są nadal opłacalne.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne nawet pomimo braku dofinansowania?

Koszty początkowe inwestycji w instalację fotowoltaiczną mogą skutecznie zniechęcać. Jak już wcześniej wspominaliśmy, trzeba bowiem liczyć się z wydatkiem kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to jednak kwota, która zwraca się już w kilka lat. Przy rosnących stawkach za energię, ten okres może się jeszcze wyraźnie skrócić. Wszystko wskazuje na to, że dalsze podwyżki cen prądu są nieuniknione. Mając swoją własną instalacje fotowoltaiczną, stajemy się od tego niezależni. 

Inwestycja w panele fotowoltaiczne – od czego zacząć?

Jeśli zamierzamy wyposażyć swoje gospodarstwo domowe w panele słoneczne, powinniśmy zwrócić się do profesjonalnej firmy (np. https://pgmpv.pl/). Specjaliści wykonają dla nas audyt i doradzą w kwestii wyboru ilości paneli słonecznych, które pokryją nasze zapotrzebowanie energetyczne. Firma fotowoltaiczna pomoże nam również w uzyskaniu dofinansowania lub wyborze innych opłacalnych sposobów finansowania zakupu paneli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top