Monitoring instalacji PV — co to jest i jak działa?

pv1img-min

Chociaż panele słoneczne nie mają ruchomych części i praktycznie nie wymagają konserwacji, jednym z najczęściej zadawanych pytań od wielu osób rozważających energię słoneczną jest „skąd mam wiedzieć, czy moje panele działają prawidłowo po zainstalowaniu?” Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: oprogramowanie do monitorowania instalacji PV.

Jak działają systemy monitoringu fotowoltaicznego?

Istnieje kilka opcji systemu monitorowania słonecznego, które są dołączone do większości instalacji paneli słonecznych. Oprogramowanie monitorujące działa poprzez połączenie z falownikami paneli słonecznych. Gdy falownik słoneczny przekształca energię przechwyconą przez panele z prądu stałego na prąd zmienny, gromadzi i rejestruje informacje, które pozwalają właścicielowi panelu sprawdzić produkcję, moc wyjściową i wydajność każdego panelu, a wszystko to wygodnie z komputera lub urządzenia mobilnego. Oprócz raportowania produkcji energii słonecznej, niektóre systemy monitorowania energii słonecznej oferują możliwość sprawdzenia zużycia energii w domu lub firmie i porównania go z poziomami produkcji.

Jakie korzyści oferuje system monitoringu słonecznego?

Systemy monitoringu słonecznego mogą być bezcenne dla właściciela domu lub firmy. Kiedy system monitorowania energii słonecznej jest sparowany z rozwiązaniem do magazynowania energii, może pomóc właścicielowi domu lub firmy zidentyfikować okresy szczytowego zużycia, kiedy stawki są zwykle najwyższe, umożliwiając im przejście na zmagazynowaną energię. Systemy monitoringu słonecznego oferują również możliwość porównywania danych historycznych, pomagając zidentyfikować wzorce wydajności wynikające z warunków pogodowych lub warunków sezonowych. Ponadto wykorzystanie danych zebranych z oprogramowania monitorującego może pomóc właścicielowi nieruchomości wykryć potencjalny problem z określonym panelem lub falownikiem i zidentyfikować naprawy, które mogą wymagać wykonania w systemie. Więcej informacji o panelach fotowoltaicznych i monitorowaniu instalacji PV znajdziemy na stronie fotowoltaika24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top