Jak pomóc nastolatkom z depresją?

depresja-nastolatka

Jeśli masz w domu nastolatka, prawdopodobnie znasz takie reakcje jak: brak chęci do rozmowy, tendencję do przespania całego dnia oraz preferowanie telefonu i komputera zamiast do spotkań twarzą w twarz.

Te zachowania są dość charakterystyczne dla większości nastolatków, ale mogą również być oznakami depresji. Nagłe zmiany nastroju powinny sprawić, że zaczniesz się zastanawiać, czy aby Twoje dziecko nie zmaga się z objawami zdrowia psychicznego.

Objawy depresji u nastolatków często obejmują:

– dużą drażliwość,
– wybuchy gniewu,
– zmęczenie, brak energii i letarg,
– bóle lub problemy żołądkowe,
– mniejsze zainteresowanie ich regularnymi zajęciami,
– mniejsze zainteresowanie spędzaniem czasu z przyjaciółmi lub rodziną,
– obniżanie ocen lub brak zainteresowania szkołą,
– negatywną lub krytyczną samoocenę,
– móiienie o śmierci lub samobójstwie.

Jeśli zauważyłeś te objawy, Twoje dziecko może mieć depresję. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

Pytaj i próbuj rozmawiać

Zacznij od znalezienia czasu na rozmowę. Pomocne może być podejście do tematu tylko z jednym rodzicem, ponieważ stawienie czoła dwóm rodzicom naraz może przytłoczyć dziecko lub stworzyć atmosferę konfrontacji.

Jeśli dziecko nie otworzy się za pierwszym razem – próbuj za jakiś czas. Jeśli wydaje się, że niechętnie rozmawia o depresji, przypomnij mu, że jest to powszechny problem, z którym boryka się miliony nastolatków na całym świecie.

Bądź gotowy do słuchania

Kiedy dziecko zacznie się otwierać, postaraj się go słuchać i poinformuj go, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc. Poświęć mu całą swoją uwagę. Unikaj przerywania lub kończenia zdań. Pozwól mu dzielić się własnym czasem, nawet jeśli wypowiedzenie słów zajmie im trochę czasu. Skoncentruj się na jego słowach, a nie na tym, co Ty chcesz mu powiedzieć.

Pomóż mu uzyskać wsparcie

Chociaż Twoje współczucie i wskazówki mogą mieć duże znaczenie dla Twojego dziecka, profesjonalne wsparcie, jakie może im zaoferować psycholog dla młodzieży warszawa jest zazwyczaj najlepszym sposobem na złagodzenie objawów depresji.

Jeśli początkowo sprzeciwia się pomysłowi terapii, rozmowa z psychologiem szkolnym, pediatrą rodzinnym lub ulubionym nauczycielem może pomóc mu bardziej oswoić się z tym pomysłem. Może być bardziej skłonny do rozważenia terapii, gdy inni zaufani dorośli zachęcają go do nawiązania kontaktu ze specjalistą.

2 thoughts on “Jak pomóc nastolatkom z depresją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top