Jak wykonać kolumny betonowe?

betoniarka-min

Kolumny betonowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Mogą pełnić wiele funkcji, przez co są wykorzystywane przy wielu różnych okazjach. Jak wykonać kolumnę betonową w sposób solidny, a jednocześnie stosując nowoczesne rozwiązania?

Czym są i w jakich celach wykorzystuje się kolumny betonowe?

Kolumny betonowe to nic innego, jak specjalnie przygotowane podpory, które najczęściej służą do wzmocnienia podłoża. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie osunięciom, a więc stanowią one dodatkowe zabezpieczenie nowo powstającego budynku. Z drugiej strony, pomagają one przygotować podłoże do pracy, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku twardych, nieelastycznych gleb. Na kolumnach betonowych stawiamy też fundamenty, gdyż dzięki nim podłoże staje się wytrzymalsze i znacznie sztywniejsze. Czasami budowlańcy posiłkują się nimi również podczas budowy różnego rodzaju dróg. Co ciekawe, kolumny betonowe można wykorzystać także w zupełnie innym celu, a mianowicie chcąc zabezpieczyć zbocze przed osuwaniem się, na przykład w czasie trzęsienia.

W jaki sposób wykonuje się kolumny betonowe?

Zgodnie z powyższym, kolumny betonowe znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, jednak pozostaje pytanie, w jaki właściwie sposób można je wykonać? Zanim przejdziemy do projektowania konkretnych rozwiązań, należy dokładnie zbadać glebę oraz jej właściwości. Dzięki temu można ocenić na przykład to, na jakiej głębokości ma zostać umieszczona kolumna. Najczęściej do ich budowy wykorzystujemy obecnie tuby do betonu. Znacznie ułatwiają one pracę, są też proste w obsłudze, dzięki czemu kolumny betonowe można wykonać we własnym zakresie, dysponując oczywiście pewną wiedzą na ten temat. Tuby do betonu to rozwiązanie ekonomiczne- stanowią one swego rodzaju formę, którą zalewa się rzeczonym betonem.

Jak dobrać odpowiednie tuby do betonu?

Dobór tub do betonu zależy tak naprawdę od samego projektu- najważniejsza jest ich średnica, której nie sposób zmienić na dalszych etapach prac. Producent tub do betonu dysponuje różnego typu materiałami pomocniczymi, dzięki czemu znalezienie idealnego nie będzie trudne. Tubę można natomiast skrócić, jeśli okaże się, że jest nam potrzebny nieco mniejszy model. Zarówno montaż, jak i demontaż tub nie powinien sprawić większego problemu, gdyż wykonane są one z elastycznych, lecz solidnych materiałów. Budowa kolumn betonowych przy pomocy tub zajmuje od dwóch dni do około tygodnia, w zależności od tego, jak szybko zwiąże się beton.

One thought on “Jak wykonać kolumny betonowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top