Ogrzewanie klimatyzacją domu w zimie – co warto wiedzieć?

klimatyzacja-ogrzewanie-min

Klimatyzatory wielu osobom kojarzą się z chłodzeniem, tymczasem wiele współczesnych modeli klimatyzatorów pozwala na szybkie i wygodne ogrzanie pomieszczenia. Jak ogrzewanie klimatyzacją sprawdza się w praktyce? Czy można dzięki temu płacić niższe rachunki za energię? Czy jest możliwe używanie klimatyzatora jako jedynego źródła ciepła w swoim domu? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

W jaki sposób działa ogrzewanie klimatyzacją?

Klimatyzator redukuje temperaturę pomieszczenia poprzez rozgrzanie swoich wewnętrznych podzespołów (analogicznie do działania pompy cieplnej w lodówce). Aby uzyskać wysoką temperaturę zamiast niskiej, wystarczy ochłodzić mechanizm klimatyzatora, który zwróci w ten sposób do naszego pomieszczenia ciepłe powietrze. Jak widać odwrócenie procesu chłodzenia klimatyzatora nie jest wcale trudnym zabiegiem. Klimatyzatory z funkcją grzania umożliwiają dowolne przełączenie się pomiędzy dwoma trybami działania urządzenia, dając możliwość osiągnięcie szerokiego zakresu temperatur.

Jak ogrzewanie klimatyzacją sprawdza się w praktyce?

Dzięki ogrzewaniu klimatyzacją możemy obniżyć koszty ogrzewania budynku. Standardowe grzejniki charakteryzują się nawet dwukrotnie większym zużyciem energii elektrycznej w porównaniu do klimatyzatorów. Ogrzewanie klimatyzacją to również ogromna oszczędność pracy oraz czasu związanego z eksploatacją pieca węglowego. Wystarczy jedynie włączyć aparaturę i ustawić odpowiedni tryb aby cieszyć się optymalną temperaturą w swoim mieszkaniu. Klimatyzatory dają również możliwość precyzyjnego określenia temperatury wyjściowej. W ten sposób unikniemy tzw. efektu przegrzania, które często zdarza się w przypadku alternatywnych metod ogrzewania.

Podsumowanie

Klimatyzator to urządzenie, którego instalację z pewnością warto rozważyć. Ogrzewanie klimatyzacją daje ogromny komfort i szereg innych korzyści, których nie znajdziemy w tradycyjnych systemach ogrzewania.

Artykuł sponsorowany powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji.

2 thoughts on “Ogrzewanie klimatyzacją domu w zimie – co warto wiedzieć?

  1. Dużo zależy od tego jaką mamy zimę. Jeśli łagodną to spokojnie można korzystać tylko z klimatyzatora. Przy większych mrozach koszty robią się spore.

  2. Szkoda że mamy trochę “wymagający” klimat w Polsce. W takiej Hiszpanii czy Australii spokojnie można grzać klimą bo zimy są łagodne. No chyba że chodzi o ogrzewanie jesienią albo wczesną wiosną to opcja idealna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top