Fotowoltaika dla rolników – dlaczego warto?

fotowoltaika dla rolników

Ponad dekadę temu panele słoneczne zyskiwały popularność jako kolejne źródło energii odnawialnej. Chociaż początkowe koszty instalacji były wysokie, wprowadzenie różnych dotacji i programów wsparcia dla właścicieli domów sprawiły, że inwestycja w energię słoneczną była dla nich strzałem w dziesiątkę. W tym artykule przyjrzymy się kilku kwestiom dotyczących wykorzystania paneli fotowoltaicznych.

Ile kosztują panele słoneczne?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl gdy rozważamy przejście zrównoważoną energię słoneczną jest koszt. Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich kilku lat cena instalacji paneli fotowoltaicznych spadła. Duże powody do radości mogą mieć w szczególności rolnicy, do których skierowane są bardzo korzystne programy wsparcia. Rolnicy mogą m.in. odliczyć 25% podatku rolnego od wartości całej inwestycji w panele fotowoltaiczne. Niższy koszt instalacji oraz brak konieczności kosztownych napraw i konserwacji sprawia, że fotowoltaika dla rolników zwraca się znacznie szybciej, niż miało to miejsce w przeszłości. W zależności od rozmiaru systemu paneli i miejsca zamieszkania przewiduje się, że odzyskanie kosztów paneli słonecznych zajmuje od 4 do 20 lat.

Obliczanie produkcji energii

Ilość energii, którą wytworzy nasza instalacja PV będzie zależeć od kilku czynników. Jednym z nich jest ilość oraz jakość paneli słonecznych. Nie bez znaczenia jest również pozycja naszego domu. Panele słoneczne najlepiej sprawdzają się na dachach wychodzących na południe, które są wolne od drzew lub innych przeszkód dla światła słonecznego. Jeśli nie mamy takiej opcji, panele można postawić na zewnątrz domu i zamontować na zewnętrznych wspornikach, ale będzie to wiązać się z dodatkowymi kosztami ze względu na potrzebny dodatkowy sprzęt i przewody.

Czy warto zainstalować system fotowoltaiczny?

Tak, korzyści zdecydowanie przewyższą wady. Energia słoneczna może być dla nas idealną inwestycją, jeśli zależy nam na oszczędności pieniędzy na rachunkach za prąd oraz bardziej ekologicznym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top