Czym są przepustnice elektryczne i do czego służą w przemyśle?

przepustnica

Przepustnice elektryczne przeznaczone są do obsługi przepływu mediów w instalacji wodnej oraz gazowej. Dobrej jakości przepustnice pozwalają na usprawnienie pracy każdej instalacji.

Jak działa przepustnica elektryczna?

Przemysł mediów i kontrola nad tym procesem, to główne zadania przepustnic elektrycznych. Trafiający do urządzenia impuls elektryczny sprawia, że przesłona przepustnicy otwiera się. To umożliwia mediom swobodny ich przelot przez instalację. Analogicznie, w przypadku braku sygnału przepustnica pozostaje zamknięta. Przepustnica elektryczna powinna mieć widoczny wskaźnik położenia oraz możliwość przejścia w tryb sterowania ręcznego przy pomocy specjalnego sprzęgła. Ważna jest również ochrona termiczna, bez której nie byłaby możliwa praca w wymagających warunkach oraz dużym zakresie temperatur.

Dlaczego warto wybrać przepustnicę elektryczną zamiast ręcznej?

Elektryczne przepustnice mają tą zaletę, że nie potrzebują ingerencji człowieka. W razie konieczności można oczywiście przejść na ręczny tryb, jednakże standardowo przepustnica elektryczna działa automatycznie. To ogromna wygoda i odciążenie z pracy administratorów sieci wodnych.

Szerokie zastosowanie przepustnic elektrycznych

Przepustnice elektryczne mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Mowa tutaj między innymi o:

– branży wodno-kanalizacyjnej,
– systemach sanitarnych i PPOŻ,
– uzdatnianiu wody morskiej,
systemach wymienników ciepła, technologii pakowania, technologii ochrony środowiska,
– petrochemii,
– systemach rozprowadzania sprężonego powietrza,
– oczyszczalniach ścieków,
– i wiele więcej.

Główne właściwości przepustnic elektrycznych

Wysokiej jakości przepustnice pochodzące od sprawdzonych dostawców charakteryzują się dużym zakresem ciśnienia (do 25 bar), oraz temperatur (od -60 st. C do +450 st. C). Dostosowane są do mediów płynnych, gazowych oraz sypkich. Zapewniają łatwy stopień automatyzacji zaworu oraz dowolny kierunek przepływu. Na stronie https://www.zawory.org/przepustnice-elektryczne można znaleźć szczegółowe informacje na temat przepustnic elektrycznych oraz ich rodzaje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top