Co to jest próba metali szlachetnych?

próba-metali-szlachetnych

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z inwestowaniem w złoto i inne kruszce, spotkała się na pewno z pojęciem próby metali szlachetnych.

Jest to nic innego jak wyrażona w promilach zawartość czystego kruszcu. Dla przykładu próba złota 585 oznacza, że dany wyrób zawiera 58,5% złota. Pozostałe 41,5% to inne mniej wartościowe metale. Czysty metal szlachetny (np. sztabka złota) posiada próbę 99,99%. To właśnie tego typu wyroby są najczęściej kupowane przez inwestorów.

Jak sprawdzić próbę metali szlachetnych?

Najszybciej można to zrobić udając się do profesjonalnego punktu skupu metali szlachetnych. Tego typu firmy posiadają odpowiednie narzędzia, które pozwalają ocenić dokładny wynik analizowanego wyrobu. W każdym większym mieście bez problemu znajdziemy skup metali szlachetnych. Warszawa, Poznań, Kraków to miasta, w których jest ich zdecydowanie najwięcej.

Od czego zależy wartość danego wyrobu ze szlachetnego kruszcu?

Przede wszystkim od wspomnianej wcześniej próbie metali szlachetnych oraz wagi. Czym większa zawartość szlachetnego kruszcu i waga przedmiotu, tym większa jego wartość. Nie trzeba chyba wspominać również, że najdroższym kruszcem jest złoto. Kolekcjonerzy inwestują bardzo często również w srebro – najczęściej pod postacią tzw. monet bulionowych.

Monety, sztabki, biżuteria – co warto posiadać?

Każda osoba zajmująca się inwestowaniem w metale szlachetne ma zwykle różne preferencje. Największą popularnością cieszą się jednak zwykle sztabki złota oraz srebrne monety bulionowe. Znacznie mniej osób przechowuje swój kapitał w postaci biżuterii oraz innych nietypowych przedmiotów. Złoto oraz srebro to metale, które posiadają wysoką wartość bez względu na sytuację gospodarczą. Idąc tym tropem, nawet osoba początkująca w tej dziedzinie jest w stanie stwierdzić, że metale te są bardzo dobrym sposobem na uchronienie oszczędności przed inflacją. Wystarczy spojrzeć na archiwalne kursy złota oraz srebra, aby przekonać się, że ich cena rośnie od bardzo wielu lat. Oczywiście każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem ale kluczowe jest to, aby ograniczyć go do minimum. Trudno obecnie znaleźć inną, równie bezpieczną inwestycję, która pomoże nam uchronić swoje oszczędności przed spadkiem wartości pieniądza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top