Jak dbać o żywotność prefabrykowanej więźby dachowej?

impregnacja i konserwacja wiezby dachowej

Więźba dachowa stanowi najważniejszy element całej budowli. To na niej spoczywa poszycie dachowe, które zapewnia ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Aby drewniana więźba dachowa mogła służyć przez wiele lat powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wodą, ogniem, atakiem szkodników oraz namnażaniem się grzybów. Jak wygląda konserwacja więźby dachowej w praktyce?

Wybór drewna na więźbę

Do skonstruowania więźby dachowej nie wystarczy pierwsze lepsze drewno. Wszystkie materiały powinny być starannie dobrane, by jak najlepiej spełniać swoją rolę. Dlatego pierwszym krokiem, który zapewni więźbie dachowej długą żywotność jest wybór odpowiedniego surowca.

W tym celu najlepiej sprawdzają się drzewa iglaste takie jak sosna czy świerk. Drewno nie może posiadać widocznych sęków, pęknięć czy jakichkolwiek śladów działalności szkodników.  Powinno być również wysuszone w taki sposób, by jego wilgotność utrzymywała się w granicach 15-18%.

Impregnacja więźby dachowej

Gdy odpowiednie drewno zostanie już wybrane, konieczna jest impregnacja materiału na więźbę. W tym celu drewno zanurza się na wiele godzin w specjalnym impregnacie, który ma za zadanie chronić je przed pleśnią, wilgocią, a także atakiem szkodników czy ogniem. Taka metoda zapewnia największą skuteczność, ponieważ impregnat wnika w głąb struktury drewna nawet do 10 mm. Inne metody, takie jak malowanie belek pędzlem lub z użyciem urządzeń natryskowych ograniczają się do powierzchownego zabezpieczenia drewna i nie są zalecane w konserwacji więźby dachowej.

Do impregnacji stosuje się preparaty rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne i solne. Pierwsze zaleca się stosować jedynie na zewnątrz budynku, ponieważ mimo wysokiej skuteczności, są produktem toksycznym. Impregnaty wodorozcieńczalne są zdecydowanie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w konserwacji więźby dachowej, doskonale sprawdzają się do impregnacji belek narażonych na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki atmosferyczne, pleśń, wilgoć czy szkodniki. Impregnaty solne wnikają głęboko w drewno i stanowią świetne zabezpieczenie, jednak nie sprawdzają się w przypadku belek narażonych na kontakt z wodą, ponieważ istnieje możliwość wymycia preparatu.

Konserwacja starej więźby dachowej

Jeśli mamy do czynienia ze starą, zniszczoną konstrukcją dachową, na początku należy sprawdzić, czy jej elementy nie wymagają wymiany na nowe. Jeśli jakaś część więźby jest uszkodzona, zniszczona przez szkodniki bądź zajęta grzybem, należy ją usunąć i wymienić fragment na nowy. Następnie warto sprawdzić, czy pozostałe elementy więźby nie posiadają żadnych zacieków, nie są zawilgocone oraz są prawidłowo osuszone. Jeśli wszystko jest w porządku, można zabezpieczyć je z użyciem specjalnego impregnatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top