Jak zadbać o swój żywopłot?

żywopłot

Żywopłot to efektowny sposób ogrodzenia terenu przyległego do domu. Jest tworzony z regularnie przycinanych krzewów lub drzew. Stanowi zieloną barierę, która chroni przed wzrokiem spojrzeń przechodniów i zapewnia intymną atmosferę domownikom. Aby żywopłot spełnił swoją funkcję, trzeba o niego dbać w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie szybko stanie się mało estetyczny i powstaną na nim liczne przerzedzenia. Jak utrzymać piękny i bujny żywopłot, który stanie się wizytówką całego domu?

Regularne nawadnianie żywopłotu

Każdy żywopłot musi być w systematyczny sposób nawadniany. Jest to szczególnie ważne w początkowej fazie jego rozwoju, gdy rośliny są jeszcze słabo ukorzenione. Taki żywopłot należy podlewać codziennie, pomijając deszczowe dni. Należy przy tym pamiętać, aby czynność ta była wykonywana rano lub wieczorem, gdy słońce jest nisko na niebie. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernemu wysuszaniu roślin.

Stosowanie skutecznego nawozu

Podlewanie żywopłotu nie będzie skuteczne bez intensywnego nawożenia. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kompostu, który należy rozłożyć na ziemi wokół roślin w okresie wiosennym. W sklepach dostępne są także nawozy ekologiczne, zawierające składniki naturalnego pochodzenia. Taki skład gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla roślin, ludzi, jak i zwierząt domowych. Jednocześnie żywopłot będzie właściwie odżywiony i odporny na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Przycinanie ostrymi narzędziami

Bardzo ważną kwestią podczas pielęgnacji żywopłotu jest także jego regularne przycinanie. Pozwala to zachować pożądany kształt rośliny oraz wyeliminować przerzedzenia. Formowanie żywopłotu musi być prowadzone za pomocą odpowiednich i dobrze naostrzonych narzędzi. Tępe ostrze może doprowadzić do pojawienia się trudno gojących się ran i infekcji. W zależności od rodzaju roślin tworzących żywopłot przycinanie można przeprowadzać w różnych miesiącach. Podstawowym narzędziem, jakie warto wykorzystać, są nożyce elektryczne.

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Nożyce elektryczne do żywopłotu to wygodne narzędzie, które można używać w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Są lekkie, nie emitują spalin i pracują ciszej od spalinowych odpowiedników. Na rynku dostępne są wersje akumulatorowe i zasilane kablem elektrycznym. Te pierwsze zapewniają mobilność, mają jednak ograniczony czas pracy. Modele zasilane kablem gwarantują stałą moc, ale przestrzeń roboczą ogranicza długość przewodu. W wielu przypadkach takie urządzenia wymagają stosowania przedłużaczy.

Korzystanie z nożyc elektrycznych jest wygodne, a urządzenie może przydać się także do wyrównywania poziomu trawy w miejscach o utrudnionym dostępie. W ten sposób cały żywopłot i teren wokół niego może mieć niezwykle estetyczny wygląd skutecznie przyciągający wzrok zaproszonych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top