Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?

siłownik do bramy

Aby system automatycznego otwierania bramy działał długo i bezawaryjnie, należy zwrócić uwagę na ważne szczegóły. Niewątpliwie jednym z nich jest dobór odpowiedniej długości skoku siłownika. Drugą ważną rzeczą jest odległość mocowania zawiasu pomiędzy skrzydłem bramy a słupkiem. Powyższe elementy przełożą się bezpośrednio na żywotność zastosowanego siłownika. Jest to szczególnie ważne, gdy brama użytkowana jest w dość trudnych warunkach. Trudnymi warunkami można nazwać przypadek, gdy skrzydła bramy są mało przewiewne, np. kiedy skrzydła wypełnione są blachą lub mają gęsto ułożone, szerokie rygle. Taka konstrukcja jest narażona na silne obciążenia wiatrem.

W przypadku długiego skrzydła bramy lub gdy brama nie jest przewiewna należy zastosować mocniejszy siłownik

Im skrzydło jest większe i mniej przewiewne, tym mocniejszy powinien być siłownik do bramy skrzydłowej. Odsunięcie punktu zaczepienia od zawiasu w kierunku końca skrzydła zmniejszy siłę działającą na siłownik. Może to być siła rozdzierająca lub ściskająca, gdy brama napotyka na duże opory ruchu, np. silny wiatr.

Bardzo ważny przy doborze siłownika jest również ciężar samego skrzydła bramy. Jest to ważne, ponieważ bezpośrednio przekłada się na bezwładność bramy. Z kolei bezwładność powoduje przeciążenie siłownika podczas uruchamiania i zatrzymywania. Im cięższe skrzydło, tym większa bezwładność, a co za tym idzie wymaga zastosowania mocniejszego siłownika.

Wydłużenie siłownika jest również konieczne przy bramie z szerokimi słupkami

W tym przypadku zawias znajduje się w znacznej odległości od krawędzi słupka, do którego przymocowane jest mocowanie siłownika. Zastosowanie siłownika o zbyt krótkim wysuwie spowoduje, że brama nie otworzy się na pełną szerokość, jeśli jest zamknięta, lub odwrotnie – gdy jest otwarta, nie zamknie się do końca.

Ogólne zasady doboru silnika do bramy:

– Im dłuższe skrzydło bramy, tym mocniejszy siłownik,
– Im cięższe skrzydło bramy, tym dłuższy i mocniejszy siłownik,
– Im szerszy słupek – im większa odległość zawiasu od mocowania siłownika na słupku, tym mocniejszy siłownik,
– Im większy kąt otwarcia bramy, tym mocniejszy siłownik.

Jak widać dobór siłownika do bramy nie jest bardzo skomplikowany. Wszystko co musisz zrobić, to pamiętać o prostych zasadach, które przedstawiliśmy powyżej. A jeśli nadal masz wątpliwości, który siłownik wybrać, wejdź na stronę automatyka bram Warszawa i porównaj wszystkie dostępne opcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top