Malowanie betonu – o czym należy pamiętać?

malowanie betonu

Każda powierzchnia betonu, którą zamierzasz pomalować musi być wolna od zanieczyszczeń i istniejących powłok, uszczelniaczy lub związków utwardzających. W przeciwnym razie farba nie będzie w stanie w pełni związać się z betonem. Beton do malowania powinien mieć również lekką teksturę, aby farba miała odpowiednią przyczepność. Jeśli powierzchnia jest wyjątkowo gładka lub ma wykończenie zacierane na twardo, może być konieczne uprzednie wytrawienie kwasem lub mechaniczne zeszlifowanie. Wiele z tych porad dotyczących przygotowania posadzek betonowych przed bejcowaniem odnosi się również do farb do betonu.

Chociaż gruntowanie jest zalecane w przypadku niektórych farb do betonu, wiele produktów jest samogruntujących i można je nakładać bezpośrednio na goły beton

Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta farby. Należy również przestrzegać zaleceń producenta dotyczących minimalnych temperatur powietrza i powierzchni podczas aplikacji, zwłaszcza podczas malowania powierzchni betonowych na zewnątrz. W większości przypadków malowanie betonu powinno odbywać się przy temperaturze min. 10° C.

Aby farba dobrze przylegała, beton powinien być również suchy i wolny od uwięzionej wilgoci. Łatwym sposobem sprawdzenia zawartości wilgoci w betonie przed malowaniem jest przyklejenie do powierzchni 50-centymetrowego kwadratu przezroczystego plastiku i pozostawienie go na miejscu na 24 godziny. Jeżeli po tym czasie pod tworzywem zbiorą się skropliny, oznacza to, że beton jest zbyt wilgotny do aplikacji farby i wymaga dodatkowego czasu schnięcia.

Antypoślizgowe farby do betonu

Pomalowane powierzchnie betonowe mogą stać się śliskie, gdy są mokre. W przypadku obszarów o dużym natężeniu ruchu pieszego, takich jak werandy, stopnie, baseny i tarasy, dobrym rozwiązaniem jest użycie antypoślizgowej farby do podłóg betonowych zawierającej drobne kruszywo, które nadaje powierzchni lekko piaskowe wykończenie. Jeśli Twoja farba nie jest antypoślizgowa, możesz znaleźć dodatki antypoślizgowe, które można dodać do ostatniej warstwy farby, aby poprawić przyczepność.

Usuwanie farby z betonu

Usunięcie istniejącej warstwy farby może być trudne, ale nie niemożliwe. Farby nie wnikają w beton podobnie jak plamy. Jeśli farba łuszczy się lub pojawiają się pęcherze, często można ją usunąć za pomocą szczotki drucianej, skrobaka do farby lub myjki ciśnieniowej. Aby usunąć wiele warstw farby, wypróbuj środek do usuwania farby na bazie żelu przeznaczony specjalnie do betonu i pozostaw go na powierzchni, aby miał szansę dokładnie wniknąć i wykonać swoje zadanie. Po całkowitym usunięciu farby można ponownie pomalować powierzchnię lub zastosować inny rodzaj wykończenia dekoracyjnego.

Więcej informacji na temat malowania powierzchni betonowych znajdziemy na stronie Stop Korozja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top