Nowe mieszkanie to często spełnienie marzeń i długo wyczekiwany moment, gdy klucze do naszych czterech kątów są już na wyciągnięcie ręki. Należy jednak pamiętać, że najpierw trzeba odebrać mieszkanie, podpisując stosowny protokół. Jest wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Można też skorzystać z pomocy specjalistów.
Nowe mieszkanie, a już z usterkami?
Znalezienie odpowiedniego mieszkania, negocjacja ceny, uzyskanie kredytu i czekania na zakończenie prac budowlanych. Wydaje się, że teraz już górki… a jednak nic bardziej mylnego. Jednym z najważniejszych elementów związanych z przekazaniem mieszkania od dewelopera dla przyszłego właściciela jest techniczny odbiór mieszkania.
Obecne tempo prac budowlanych i wykończeniowych budynków służy powstawaniu nieprawidłowości oraz niezgodności z ofertą. Niektórych elementów gołym okiem nie da się sprawdzić lub też przez brak doświadczenia można przeoczyć powstałe przy pracach deweloperskich usterki. Stąd też warto powierzyć ten obowiązek doświadczonym specjalistom tej branży i być spokojnym, że podpisywany protokół faktycznie będzie bez uwag, chyba że takowe wystąpią.
Odbiór mieszania z fachowcem — czyli jaki?
Odbiór techniczny lokalu mieszkalnego to szereg elementów sprawdzanych przez doświadczonego pracownika, ale też przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.
Fachowiec sprawdzi w mieszkaniu:
- stan i jakość tynków, samych ścian oraz podłóg;
- geometria mieszkania;
- pomiar powierzchni i wysokości mieszkania;
- usterki mechaniczne (pęknięcia, zarysowania i ubytki) na ścianach, posadzkach bądź elementach wykończeniowych;
- jakość wykonania, szczelność i ewentualne usterki stolarki drzwiowej i okiennej;
- pomiary wilgotności, wentylacji i instalacji elektrycznej;
- jakość wykonania elementów przynależnych takich jak balkony, loggia, czy tarasy;
- obróbki blacharskie;
- garaże;
- badania termowizyjne.
Sprzęt wykorzystywany podczas odbioru mieszkania
Wcześniej wspomniano, że specjaliści branży związanej z odbiorem mieszkań wykorzystują podczas pracy specjalistyczne urządzenia i sprzęty. Są to m.in.:
- kamery termowizyjne;
- wilgotnościomierz inwazyjno-pojemnościowy;
- anemometr;
- dalmierz laserowy;
- miernik elektryczny;
- zestaw kątownic budowlanych;
- zestaw łat budowlanych.
Odpowiedniej jakości sprzęt i właściwe na tym stanowisku doświadczenie zawodowe w połączeniu z fachową wiedzą to domena pracowników RanomaBud, którzy w konkurencyjnych cenach pomogą Państwu w odbiorze mieszkania zarówno od dewelopera, jak i również mieszkań z drugiej ręki na ternie Warszawy i okolic.