Rodzaje potencjometrów stosowanych w zakładach przemysłowych

automatyka przemyslowa potencjometry

Jednym z urządzeń powszechnie wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu jest potencjometr, określany inaczej mianem rezystora. Służy on zazwyczaj do regulowania przepływu energii elektrycznej w obwodach lub normalizowania prędkości obrotowej w napędach silnikowych maszyn. Jego podstawowe zalety to wysoka precyzja działania, długa żywotność oraz niewielki pobór mocy.

Element niezbędny w wielu mechanizmach

Standardowy potencjometr składa się z trzech wyprowadzeń, z których dwa są ściśle połączone ze ścieżką oporową (wykonaną z węgla, tworzyw syntetycznych bądź zwojów drutu), natomiast ostatnie jest zintegrowane ze specjalnym ślizgaczem. Istotną rolę w konstrukcji odgrywa również szczotka przeznaczona stricte do nastawiania pożądanej wartości. Omawiany przyrząd działa podobnie jak zwykły opornik, ale dodatkowo wykazuje silne właściwości regulacyjne. W praktyce najczęściej znajduje zastosowanie w sprzętach domowego użytku, takich jak m.in. mikser kuchenny, suszarka do włosów, piekarnik, odkurzacz, odtwarzacz muzyki czy wiertarka. Poza tym można go spotkać w zaawansowanych, wielofunkcyjnych maszynach przemysłowych charakterystycznych dla branży motoryzacyjnej, elektronicznej, budowlanej, kolejowej, a nawet lotniczej. 

Modele liniowe, obrotowe i suwakowe wiodą prym

Obecnie najbardziej rozpowszechniony w przemyśle jest potencjometr liniowy, montowany zarówno w pojedynczych urządzeniach (hydraulicznych, sterujących, zrobotyzowanych), jak i rozbudowanych liniach produkcyjno-montażowych. Odpowiada przede wszystkim za rejestrowanie zmian przemieszczenia prądu. Na uwagę zasługuje ponadto model obrotowy, wyposażony w ergonomiczną gałkę pozwalającą na dokładną regulację wartości rezystancji. Znakomicie sprawdza się w rozmaitych układach elektrycznych – przykład to choćby profesjonalna szlifierka kątowa. Warto jeszcze z pewnością wymienić potencjometr suwakowy, który pełni funkcję dzielnika napięcia. W znacznym stopniu poprawia on intuicyjność obsługi danej maszyny poprzez przekazywanie stosownych informacji odnośnie prędkości oraz innych parametrów eksploatacyjnych. Jest też nieoceniony w procesie testowania silników pojazdów i przeprowadzania pomiarów laboratoryjnych. 

Pozostałe popularne wersje 

Oprócz potencjometrów opisanych powyżej, w przemyśle wykorzystuje się dosyć często egzemplarze montażowe, wprost idealnie przystosowane do kalibrowania urządzeń i ich pierwotnego uruchamiania. Są przydatne głównie w sytuacjach jednorazowych, czyli nie mających powtarzalnej specyfiki. Godny zainteresowania jest również innowacyjny potencjometr cyfrowy, występujący w formie układu scalonego pozbawionego jakichkolwiek części ruchomych (zespół rezystorów i przełączników typu CMOS). Oferuje on możliwość zdalnego sterowania, posiada kompaktowy rozmiar, generuje znikome koszy finansowe i wykazuje zwiększoną odporność na szkodliwe czynniki środowiskowe (wilgoć, substancje chemiczne, wibracje itp.).

Podsumowując, potencjometr to przyrząd niezastąpiony w większości zakładów przemysłowych. Przy jego wyborze należy zwracać szczególną uwagę na nominalną rezystencję ścieżki oporowej, napięcie zasilania oraz dopuszczalną moc strat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top