Kurs motorowodnego sternika morskiego – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć!

kurs-motorowodnego-sternika-morskiego (1)

Kurs na motorowodnego sternika morskiego przeznaczony jest dla osób, które pragną podnieść swoje umiejętności. Pozytywny wynik egzaminu upoważnia do prowadzenia jachtów motorowych (do 18m) po otwartym morzu.

Jakie są wymagania przed przystąpieniem do kursu na motorowodnego sternika wodnego? Jak wygląda egzamin? Jakie uprawnienia daje? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Kurs na motorowodnego sternika morskiego – wymagania

Aby przystąpić egzaminu, należy mieć ukończony 18 rok życia. Konieczne jest również odbycie przynajmniej dwóch rejsów po morskich wodach (w łącznym czasie minimum 200 godzin żeglugi). Przed egzaminem niezbędne jest również odbycie szkolenia obejmującego zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktykę. 

Jak wygląda szkolenie na patent sternika morskiego?

Szkolenie na patent motorowodnego sternika morskiego trwa zazwyczaj kilka dni. W tym czasie kursanci doskonalą swoją wiedzę oraz umiejętności, aby przygotować się do egzaminu państwowego. Kurs motorowodnego sternika morskiego ma na celu przygotować zdającego zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym. Kursanci uczą się niezbędnej teorii, informacji na temat nawigacji morskiej, praktycznej obsługi i manewrowania jachtem, procedury zacieśnionej cyrkulacji oraz manewrów wodnych.

Jak wygląda egzamin na patent motorowodnego sternika morskiego?

Egzamin składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część praktyczna obejmująca 75 pytań testowych. Do uzyskania pozytywnego wyniku potrzebne jest 65 prawidłowych odpowiedzi. Wszystkie pytania są jednokrotnego wyboru. Druga z kolei to część praktyczna, która polega na prawidłowym wykonaniu wszystkich elementów manewrowych.

Jakie uprawnienia daje patent motorowodnego sternika morskiego?

Osoba, która zdała egzamin i uzyskała patent sternika motorowodnego może prowadzić łodzie motorowe po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy, oraz łodzi motorowych o długości kadłuba do 18m po wodach morskich. Patent daje również uprawnienia jachtowego sternika morskiego (jeśli jego posiadacz ma także przynajmniej patent żeglarza jachtowego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top