Budowa domu – jakie pracy budowlane można wykonywać w zimie?

budowa-domu

Czy budowa domu zimą jest możliwa? Jeśli tak, to jakie prace można przeprowadzać bez obaw o finalną jakość wykonania? Z czego lepiej zrezygnować? W naszym artykule przedstawiamy szereg informacji na temat organizacji budowy domu zimą. Zapraszamy do lektury!

Czy budowa domu zimą jest możliwa? Jeśli tak, to jakie prace można przeprowadzać bez obaw o finalną jakość wykonania? Z czego lepiej zrezygnować? W naszym artykule przedstawiamy szereg informacji na temat organizacji budowy domu zimą. Zapraszamy do lektury!

Dzięki nowoczesnym materiałom przystosowanym do zimowych warunków atmosferycznych prace budowlane zimą są obecnie możliwe. Jednak z uwagi na fakt, że niskie temperatury potrafią znienacka zaskoczyć i że utrudniają przeprowadzenie niektórych prac budowlanych, warto przyjąć zasadę, że w zimie wykonuje się prace wewnątrz budynku, natomiast zawiesza się te przeprowadzane na zewnątrz. Należy tutaj jednak podkreślić, że wszystko zależy od tego, w jakiej technologii buduje się dom, jaka jest pogoda, a jaki rodzaj planowanych prac – te trzy kryteria dobrze brać pod uwagę, decydując się na wykonanie danych zadań zimową porą.

Budowa domu w zimie – jakie prace można przeprowadzić?

Zmiany klimatu, jakie od kilku lat obserwujemy, sprawiają, że zima rozpoczyna się w naszym kraju stosunkowo późno. Nierzadko jest tak, że zimowa aura przychodzi dopiero w okolicach świąt Bożego Narodzenia lub Nowego Roku. Prace budowlane można przeprowadzać do momentu, w którym pojawią się opady śniegu i niskie temperatury. Jeśli pogoda sprzyja, wykonywać niektóre zewnętrzne prace budowlane, jednak warto kierować się tutaj temperaturą – nie powinna wynosić mniej niż 5 ℃.

Dodatkowo wykorzystywane materiały powinny być odpowiednio dobrane do panującej pogody. Wybór specjalnych materiałów jest bardzo duży – są to produkty o wysokiej odporności na obniżone temperatury, które szybciej wysychają i chłoną mniej wilgoci. Nasza firma w pełni wspiera w tym aspekcie budujących, dostarczając na budowę dostosowane do potrzeb produkty. Osobną kwestią jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy ekipom budowlanym – tą kwestią również zajmujemy się w 100%.

Ocieplanie i tynkowanie elewacji w zimie

Producenci materiałów budowlanych oferują budującym zimowe wersje produktów, dzięki którym zimą możliwe jest m.in. ocieplanie oraz tynkowanie elewacji. Ocieplanie metodą mokrą może być wykonywane zimą, jeśli tylko temperatura jest wyższa niż 5 ℃. Gdy pojawią się mrozy, ocieplanie również jest możliwe, jednak tylko metodą lekką suchą.

Podobnie sprawa ma się z tynkowaniem – również jest możliwe przy temperaturze nie niższej niż 5 ℃. Jeśli zaś temperatura będzie niższa, może dojść do przemrożenia tynków, co spowoduje konieczność napraw. Mniej ryzykowne będzie tutaj malowanie tynku przygotowanego latem – przy plusowej temperaturze można takie prace wykonać, decydując się na farby ze składnikami, które przyspieszają schnięcie.

Prace budowlane wewnątrz budynku

Specjaliści zalecają, aby prace budowlane ograniczyć w zimie do wykańczania budynku w stanie surowym zamkniętym. Budowa domu metodą tradycyjną, do stanu deweloperskiego zajmuje zazwyczaj 8-10 miesięcy, dlatego wielu budujących rozpoczyna prace budowlane wiosną, aby przed zimą zamknąć stan surowy. Umożliwia to wykonanie zimą szeregu prac wewnątrz budynku, takich jak:

  • montaż instalacji,
  • budowę ścian działowych,
  • wylewki oraz sufity,
  • układanie glazury,
  • tynkowanie ścian wewnętrznych,
  • tzw. biały montaż.

Aby prace te przebiegły prawidłowo, należy zadbać o utrzymanie w budynku odpowiedniej temperatury, min. 15 ℃. Stosowanie rozwiązań grzewczych takich jak grzejniki konwektorowe albo olejowe bądź nagrzewnicami powietrza sprawdzi się doskonale, gdy nie ma jeszcze gotowej instalacji grzewczej w budynku.

Budowa domu zimą – z jakich prac zrezygnować?

Ze względu na warunki atmosferyczne, gdy ziemia jest bardzo zmarznięta, należy zrezygnować z prac ziemnych – zamarznięty grunt to przeszkoda w trakcie wykopów, podobnie jak topniejący śnieg, który powoduje rozluźnienie gleby. Kiedy pogoda sprzyja, a od wielu lat zimy w naszym kraju mamy raczej łagodne, prace ziemne można wykonywać również po okresie jesieni. Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie fundamentów i zabezpieczenie ich przed zimą za pomocą materiału izolacyjnego. Warto zrezygnować z wykonywania wypraw elewacyjnych, czyli elementów dekoracyjnych, takich jak tynki zewnętrzne, tynk mozaikowy na cokół, klinkier itp.

Prace takie jak wznoszenie zewnętrznych ścian przy wykorzystaniu tradycyjnych materiałów budowlanych to kwestia odpowiedniego materiału i systemu montażu – np. pustaki Porotherm można stosować na klej (system Profi) przy temperatrze 5℃, a przy ujemnych temperaturach stosuje się zamiast kleju piankę (system Dryfix). Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, trzeba koniecznie wybrać materiały dostosowane do aktualnej pogody, np. mrozoodporną zaprawę.

Zabezpieczenie budowy w zimie

Gdy zima na dobre zaatakuje i prace na budowie zostaną wstrzymane, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć m.in. zgromadzone materiały budowlane. Głównym zagrożeniem jest wilgoć oraz mrozy, jednak plac budowy dobrze jest ochronić także przed ewentualną kradzieżą. W tym celu koniecznie należy zadbać o ogrodzenie budowy wymagane przepisami, o wysokości co najmniej 1,5 metra. Materiały, jak np. chemia budowlana, tynki czy kleje, powinny być składowane w suchym i ogrzewanym miejscu. Pustaki albo cegły można pozostawić na zewnątrz, jeśli zostaną zabezpieczone przed wilgocią za pomocą np. folii budowlanej. Pozwoli to bezpiecznie przechować zakupiony towar do wiosny i sprawie wznowić prace budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top