Do czego wykorzystuje się zawory kulowe ręczne?

zawory-kulowe

Czym są zawory kulowe i do czego służą? Jakie rodzaje zaworów kulowych wyróżniamy? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Zawory kulowe swoją nazwę wzięły od ich mechanizmu oraz budowy. Najważniejszą częścią tego typu zaworów jest kula z wewnętrznym otworem, który przepuszcza lub blokuje przepływ danej substancji. Tymi substancjami mogą być m.in. woda, sprężone powietrze, gaz i olej. Zawory kulowe (lub kurki kulowe bądź zawory obrotowe, bo pod takimi nazwami możemy również je spotkać), charakteryzują się wysoką trwałością i szczelnością. Są również wysoce odporne na zabrudzenia i zanieczyszczenia.

Sposób działania

Zawory kulowe zbudowane są z korpusu, wałka obrotowego, dźwigni ręcznej oraz gniazda, które stanowi najważniejszą część zaworu. To w nim znajduje się kula z wydrążonym otworem. W momencie gdy zawór jest otwarty, gaz lub inna substancja przepływa przez otwór. Z kolei gdy zamkniemy zawór przekręcając go o 90 stopni, gniazdo zostaje zakryte przez kulę, uniemożliwiając przepływ danej substancji. Jak można zauważyć z powyższego opisu, budowa i działanie zaworu kulowego jest stosunkowo prosta. Jednocześnie całkowicie spełnia swoje zadanie i nie pozwala na rozszczelnienie czy przecieki.

Rodzaje zaworów kulowych

Do najpopularniejszych zaworów kulowych zaliczyć możemy:

– zawory kulowe półcalowe (świetnie sprawdzają się w instalacjach wodnych),
– zawory kulowe dwucalowe (zwykle stosuje się je jako główne zawory doprowadzające wodę do mieszkania),
– zawory kulowe trzycalowe (charakteryzują się dużą wytrzymałością),
– zawory kulowe kątowe (stosuje się je najczęściej w miejscach o małej dostępności wolnej przestrzeni),
– zawory kulowe ze śrubunkiem (zamiast klasycznej dźwigni posiadają też motylek),
– zawory kulowe z filtrem (wyposażone są w specjalny filtr zatrzymujący zanieczyszczenia),
– zawory kulowe kołnierzowe (sprawdzają się głównie w przypadku rur o większej średnicy).

Ze względu na wiele rodzajów, zawory kulowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystuje się je zarówno w domowych instalacjach jak i zakładach w branży transportowej, budowlanej, gazowniczej i spożywczej.

Więcej informacji na temat zaworów kulowych ręcznych, znajdziemy pod adresem https://www.zawory.org/zawory-kulowe-reczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top