Nowoczesne kotły C.O a koszt ogrzewania domu

nowoczesny-kocioł-min

Nowoczesne kotły dostępne na rynku to tani i wygodny sposób na ogrzanie domu. Jak koszty ogrzewania gazowego wypadają na tle ogrzewania domu kotłem na ekogroszek i kotłem na pellet, a jak w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym lub olejowym? Sprawdzamy!

Wybór sposobu ogrzewania domu jest niezwykle istotny. Wpływa nie tylko na wysokość wydatku jaki musimy ponieść na początku, przy zakupie i montażu. Ma też znaczenie dla kosztów w perspektywie długofalowej, które będziemy ponosić przez wiele lat. A, jak wiadomo, im więcej oszczędności zostaje nam w kieszeni – tym lepiej!

Kocioł na ekogroszek, kocioł na pellet i kocioł gazowy – który wybrać?

Kotły na ekogroszek i kotły pellet są doskonałą alternatywą dla miejsc, w których nie ma dostępu do sieci gazowej. Urządzenia te nie są w całości bezobsługowe (jak kotły gazowe), ale są w dużej mierze zautomatyzowane, a ich obsługa jest intuicyjna i nie wymaga dużych nakładów pracy i czasu. Nowoczesne urządzenia na paliwa stałe są też ekologiczne – spełniają rygorystyczne europejskie normy i są bezpieczne dla środowiska. Podobnie jest w przypadku kotła gazowego, zwłaszcza kondensacyjnego. Jego sprawność dochodzi do 107 procent dzięki odzyskiwaniu ciepła utajonego ze spalin! Jakie są koszty eksploatacji poszczególnych kotłów?

Porównanie kosztów ogrzewania – kocioł na pellet, kocioł na ekogroszek, ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe, olejowe, kotłem gazowym, na pellet i ekogroszek. Które z nich są najbardziej ekonomiczne i jaka jest różnica w kosztach?

Biorąc pod uwagę średnio ocieplony dom o powierzchni 150 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło w wysokości 100 kWh/m2/rok koszty ogrzewania przedstawiają się następująco.

Ogrzewanie pelletem drzewnym o wartości opałowej 5kWh/kg i sprawności urządzenia 80 procent wyniesie rocznie 4313 zł. W przypadku kotła na ekogroszek o wartości opałowej 7 kWh/kg i sprawności urządzenia 75 procent będzie to 4057 zł, zaś w przypadku gazu ziemnego – o wartości opałowej 10 kWh/m3 i sprawności kotła 98 procent ogrzanie domu wyniesie 5160 zł. Droższe jest ogrzewanie olejowe. W tym przypadku roczny koszt wyniesie 5636 zł – przy wartości opałowej 11 kWH/litr i sprawności 90 procent. Z kolei w przypadku ogrzewania elektrycznego jest to 5455 zł i 9545 zł odpowiednio w taryfie G12 i G11.

Warto pamiętać, że im wyższa jakość urządzenia tym wyższa sprawność i większe oszczędności. Dodatkowo, urządzenia od doświadczonych producentów to wyższe bezpieczeństwo dzięki licznym czujnikom itp., a także rozbudowana siatka serwisantów w kraju. Szukasz profesjonalnego doradztwa w doborze urządzenia grzewczego, przy jego zakupie, montażu i uruchomieniu? Więcej informacji znajdziesz na defro.pl/kotly.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top