Inteligentne domy

inteligentny-dom

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się inteligentne domy. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Jak można wykorzystać potencjał tzw. smart home, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo w naszych domach? Zapraszamy do lektury!

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się inteligentne domy. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Jak można wykorzystać potencjał tzw. smart home, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo w naszych domach? Zapraszamy do lektury!

Budując i wyposażając nasze domy, decydujemy się na coraz bardziej zaawansowane technologicznie, nowoczesne rozwiązania. Kupujemy np. innowacyjne urządzenia AGD czy RTV. Możliwości jest jednak znacznie więcej – prawdziwie nowoczesny dom to bowiem dom w pełni inteligentny.

Inteligentny dom, czyli jaki?

Pod hasłem inteligentny dom warszawa kryją się różnorodne, lecz współgrające ze sobą systemy i urządzenia automatyki domowej. Mieszkańcy inteligentnego domu mogą się z nim komunikować oraz wydawać mu różnorakie polecenia. Kluczem do zrozumienia idei domu inteligentnego jest Internet of Things, czyli Internet rzeczy. Jest to koncepcja, która zakłada, że poszczególne przedmioty mogą być ze sobą połączone w ramach sieci, z którą domownicy mogą nawiązać porozumienie.

Inteligentny dom – jak to działa w praktyce?

Mieszkańcy domu, za pomocą jedynie smartfona, mogą np. kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, włączać lub wyłączać światło, sterować jego kolorem, uruchamiać sprzęty podpięte do prądu, zasuwać rolety czy przeglądać na żywo obraz z monitoringu. Wszystko to są w stanie robić zdalnie. Dzięki temu maksymalizowane są zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo mieszkańców, zaś przyjemnym „skutkiem ubocznym” są oszczędności – np. na rachunkach za prąd. Domownicy korzystać mogą z systemu inteligentnego domu za pomocą oprogramowania komputerowego lub aplikacji.

Poszczególne urządzenia łączą się bezprzewodowo albo ze sobą, albo z centralką podłączoną najczęściej do Internetu za pomocą routera. Wykorzystywana może być tutaj technologia Bluetooth, łączność radiowa, połączenie Wi-Fi albo Z-Wave. Dobierając poszczególne komponenty, warto sprawdzić, z jakimi standardami współgrają.

Komponenty w domu inteligentnym – smart urządzenia i sprzęty

W inteligentnym domu może znajdować się wiele inteligentnych urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej zaawansowany technologicznie jest budynek. Jedne przedmioty podnoszą wygodę życia, inne – zwiększają bezpieczeństwo. Inteligentny dom można zaprojektować adekwatnie do swoich potrzeb, korzystając z coraz szerszej oferty smart urządzeń. Zaliczają się do nich między innymi:

  • inteligentne oświetlenie, którym możemy sterować za pomocą smartfona, włączając je i wyłączając, a także opcjonalnie sterować jego barwą i natężeniem,
  • inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja – umożliwiające kontrolowanie temperatury w domu,
  • inteligentne gniazdka – z poziomu aplikacji w smartfonie lub komputera jesteśmy w stanie włączać bądź wyłączać poszczególne sprzęty, monitorować zużycie energii elektrycznej i ustalać harmonogram działania poszczególnych urządzeń,
  • inteligentne czujniki gazu, dymu czy zalania, alarmujące, gdy w naszym domu stanie się coś zagrażającego bezpieczeństwu domowników, np. awaria czy pożar,
  • inteligentne systemy alarmowe i monitoring, wzbogacone o czujniki ruchu czy syreny alarmowe,
  • inteligentne drzwi, okna czy rolety, wyposażone w czujniki – dzięki nim możemy kontrolować, czy drzwi, okna lub rolety są zamknięte,
  • inteligentne systemy audio, dzięki którym muzyka podążać może za domownikiem.

Przykładowo podane urządzenia mogą być oczywiście używane pojedynczo, jednak najlepiej spisują się w ramach systemu, który składa się na inteligentny dom. W sytuacji, gdy decydujemy się na wprowadzenie szeregu inteligentnych rozwiązań do domu, sercem całego systemu staje się centralka, która odpowiada zarówno za sterowanie, jak i za zarządzanie systemem.

Inteligentny asystent domu

Na szczególną uwagę zasługuje asystent domowy, w Polsce nie tak jeszcze bardzo popularny, jak za granicą, ale zyskujący coraz większą rozpoznawalność. Korzystać można tutaj m.in. z Google Home albo Amazon Echo, pomocna okazuje się także Apple’owska Siri. Asystent domu łączy się z poszczególnymi komponentami w domu inteligentnym i nimi steruje, może także przypominać domownikom o planach zapisanych w kalendarzu lub odpowiadać na ich pytania.

Korzyści inteligentnego domu

Zalety domów typu smart home są niewątpliwie duże. Zwiększają wygodę codziennego życia i nieraz sprawiają, że jest ono prostsze. Dzięki inteligentnym systemom możemy wrócić po pracy do domu, gdzie czeka na nas odgrzany obiad, przyjemna muzyka i relaksujące światło, a także idealnie dobrana temperatura. Dużym atutem inteligentnych domów jest możliwość zdalnego zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem czy poszczególnymi sprzętami – podczas dłuższych wakacji czy wyjazdów umożliwia to symulację, że w domu ktoś jest przez cały czas. Dodatkowo bezpieczeństwo podnosi inteligentny alarm i monitoring, rozszerzony o czujniki np. gazu czy dymu. Jednak inteligentny dom to także oszczędności – dzięki monitorowaniu zużycia energii rachunki za prąd mogą być znacznie niższe.

Smart Home to dom, w którym mieszkańcom żyje się wygodnie i bezpiecznie – jednym kliknięciem, z kanapy lub fotela, możemy zmieniać parametry, które przekładają się na nasz komfort. Jeśli rozważasz wprowadzenie do swojego domu inteligentnych rozwiązań, zespół Espiro Investment służy doradztwem w tym zakresie, a także zapewnia kompleksowe wykonanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top