Regeneracja siłowników hydraulicznych – czym jest i ile kosztuje

img1

Dzięki wykorzystaniu hydrauliki siłowej światowa gospodarka jest na takim etapie, na jakim ją widzimy. Mechanizm ten umożliwił ogromny rozwój i choć na co dzień mogłoby się wydawać, że temat jest znany tylko osobom ściśle związanym z branżami posiłkującymi się tym precyzyjnym i trwałym osprzętem, trudno byłoby uwierzyć w to, że ktoś nie kojarzy jak wygląda siłownik hydrauliczny. Jest to chyba najbardziej popularna składowa maszyny hydraulicznej, być może dlatego, że jest też jedną z bardziej widocznych części systemu. Jest to jedną z przyczyn wzmożonej ekspozycji tego elementu na wpływ choćby warunków atmosferycznych czy czynników powodujących uszkodzenia mechaniczne, jak na przykład mikrouszkodzenia spowodowane dostaniem się do siłownika piasku. Aby nie dopuścić, żeby zanieczyszczenia przedostawały się głębiej i powodowały awarię mniej widocznych, przez co też trudniej dostępnych fragmentów maszyny, należy już na wczesnym etapie uszkodzenia odpowiednio zadbać o siłownik hydrauliczny.

Jak powinna wyglądać naprawa siłowników hydraulicznych

Pierwszym etapem działań serwisu diagnozującego uszkodzone siłowniki hydrauliczne powinno być dokładne zbadanie źródła awarii poprzez rozmontowanie ich na poszczególne elementy. Siłowniki składają się z naprawdę wielu części, dlatego tylko dzięki dokładnie przeprowadzonym oględzinom profesjonalny serwis będzie w stanie rzetelnie ocenić, które fragmenty wymagają wymiany. Warto pamiętać, że wymiana części jest zawsze dużo bardziej kosztownym rozwiązaniem niż regeneracja, która często wystarczy, aby przywrócić sprawność maszynie. Przede wszystkim sprawdzony powinien być stan szczelności dławicy, jej spasowanie względem tłoczyska i osadzenie w cylindrze. Oprócz tego kontrola tłoka oraz powierzchni chromowanych tłoczyska. Czasem takie działanie jak wymiana łożysk czy tłoczyska jest nieuniknione, natomiast gdy mamy możliwość dokonania niewielkich poprawek, warto z tego skorzystać. Dlatego tak ważny jest początkowy rekonesans, a następnie określenie, jaki będzie zakres prac i oszacowanie kosztów. W przypadku niewielkich zabiegów regeneracyjnych, takich jak przykładowo szlifowanie i chromowanie, możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych.

img2

Czym kierować się przy wyborze serwisu regeneracji siłowników hydraulicznych?

Wybierając serwis regeneracji siłowników hydraulicznych, należy przede wszystkim kierować się tym, czy dana placówka jest polecana na rynku i sprawdzona przez innych konsumentów. Mimo tego, że jest to kuszące, nie jest wskazane, aby kierować się tylko ceną wykonania usługi. Warto sprawdzić, jakiego rodzaju produktów dany serwis używa i jakiej są one jakości. Oszczędzając niewielkie pieniądze w przypadku użycia na przykład niskiej jakości uszczelnień, stracimy o wiele więcej w kontekście przyszłościowym. Uszczelniacze stanowią najważniejszy element sprawnych siłowników i to właśnie głównie z powodu ich zużycia konieczne są naprawy. W momencie, gdy ten produkt będzie słabej jakości, będziemy zmuszeni częściej go wymieniać, oczywiście płacąc po raz kolejny za daną usługę. Przy wyborze serwisu, dla którego profesjonalna regeneracja siłowników hydraulicznych to nie sposób na łatwy zarobek, a chęć niesienia fachowej pomocy, powinno się zwrócić uwagę też na to, czy placówka jest wyposażona we własną stację diagnostyczną ze sprzętem pomiarowym. Dzięki temu po wykonanej regeneracji serwisanci są w stanie sprawdzić, czy każdy z elementów naprawy jest wystarczająco wytrzymały, aby wrócić do konsumenta i służyć mu przez kolejne lata. Bardzo ważną kwestią jest też to, czy serwis posiada wszelkie narzędzia i produkty niezbędne do wykonania naprawy, czy może korzysta z usług podwykonawców zewnętrznych. Taki układ, gdy niektóre naprawy przeprowadzane są przez podwykonawców, może okazać się kłopotliwy w momencie, kiedy będziemy chcieli skorzystać z gwarancji. Trudno wtedy dojść do tego, na którym etapie regeneracji doszło do błędu, co znacząco wydłuży czas rekompensaty. Pamiętajmy, żeby przy wyborze serwisu przeprowadzić rekonesans pod względem nie tylko najniższej ceny, ale też wyżej wymienionych punktów, aby uniknąć rozczarowania wynikającego z szybkiej ponownej awarii sprzętu.

img3

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top