Pompa hydrauliczna – nierozerwalna część układu hydraulicznego

hydrauliczna pompa

Hydraulika siłowa ze względu na niezwykłą dokładność w pracy i niezawodność jest wykorzystywana coraz częściej wszędzie tam, gdzie potrzeba sprawnego i wydajnego układu, który zasila chociażby siłowniki łych w koparkach, elementy robocze w maszynach rolniczych czy układy jezdne. Pompa hydrauliczna jest jego najważniejszym i centralnym elementem. Do wykonywania pracy potrzebuje ona jednak zewnętrznego źródła zasilania – spalinowego lub elektrycznego. Pochodząca z niego energia mechaniczna zostaje przekształcona w energię hydrauliczną za pomocą pompy. Dzieje się to podczas tłoczenia w przewodach lepkiej cieczy – najczęściej oleju, który jest czynnikiem roboczym, a więc przenosi powstałą energię na kolejne podzespoły układu. Odpowiednio umieszczone przewody transportują olej do odpowiednich części maszyny napędzając je.

Rodzaje pomp hydraulicznych – podział, przykłady użycia

Wśród pomp hydraulicznych można wyróżnić kilka rodzajów. Najbardziej powszechna jest pompa hydrauliczna zębata. Należy ona do pomp trwałych, wytrzymałych na ciężką i długą pracę. Ze względu na to szeroko wykorzystuje się ją w rolniczych maszynach. Podział pomp zębatych jest następujący – pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa zyskuje obecnie popularność i jest szeroko rozwijana. Jej główną zaletą jest pewność utrzymania wysokiej wydajności podczas wysokiego ciśnienia w układzie. W zależności od położenia tłoków względem wirnika wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Pompy hydrauliczne śrubowe są o wiele mniej popularne od dwóch poprzednich. Mają podział na dwu- i trzyśrubowe, o wiele rzadziej występuje trzeci podrodzaj – jednośrubowe. Wykorzystywane są najczęściej w transporcie substancji niebezpiecznych lub trudnych, takich jak farby. Ostatnim rodzajem są pompy hydrauliczne łopatkowe. Dzielą się one na dwa rodzaje – działania pojedynczego oraz podwójnego. Dodatkowy jest podział pomp hydraulicznych łopatkowych działania pojedynczego na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Są one z reguły delikatne, dlatego najczęściej można je spotkać w transporcie gazów i substancji czystych.

Pompa hydrauliczna – popularne awarie

Pompy hydrauliczne często są jednym z najbardziej eksploatowanych elementów w układzie hydraulicznym. Sprzyja to szybszej degradacji podzespołów i awariom. Popularnym problemem jest przegrzewanie się pompy hydraulicznej. Alarmujący powinien być fakt, kiedy maszyna traci moc, co związane jest z obniżeniem wydajności w układzie i zmniejszeniem ciśnienia. Stwierdzenie przyczyny awarii najczęściej jest proste. Powodem takiej usterki może być nieszczelny układ hydrauliczny lub jego zapowietrzenie. W niektórych przypadkach wystarczy ponowna kalibracja pompy, najczęściej jednak konieczna jest regeneracja pomp hydraulicznych. Gdy układ jest przeciążony i długo eksploatowany, do tego typu sytuacji może w końcu dojść. Regeneracją pompy powinien zająć się odpowiedni serwis, który w jej ramach wykona komplet usług.

Kupno pompy hydraulicznej – co warto wiedzieć?

Kupując pompę hydrauliczną, należy od początku określić, jaki rodzaj pompy nas interesuje. Każdy z nich swoją największą wydajność daje w określonych warunkach pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj pompy. W czasie przeglądu ofert należy zwracać uwagę na koszt. Ceny pomp hydraulicznych są bardzo różne. Zależą od wielu czynników, takich jak wydajność czy jakość materiału. Niższa cena z reguły powinna wzmóc naszą czujność szczególnie, gdy jest podejrzanie zaniżona. Taka pompa może być wykonana z tanich i niesprawdzonych materiałów, a także od nowości mieć wady niepoprawnego skręcenia i niedopasowania. Podczas pracy w krótkim czasie mogą pojawić się kolejne awarie, które zmniejszą dodatkowo żywotność pompy oraz sprawią, że w ogólnym rachunku wydamy więcej. Z tego względu warto poświęcić czas i zapoznać się z tym, który producent oferuje pompy dobrej jakości przy dobrej cenie. Oszczędność nie jest dobrym doradcą. Szczególnie, gdy pompa będzie służyła w ciężkich warunkach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top