Rosnące ceny materiałów budowlanych – jak temu zaradzić?

materiały-budowlane

Ostatnie tygodnie przyniosły drastyczne wzrosty cen materiałów budowlanych i uwydatniły braki towarowe w hurtowaniach i magazynach. Jak planować prace budowlane w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Ostatnie tygodnie przyniosły drastyczne wzrosty cen materiałów budowlanych i uwydatniły braki towarowe w hurtowaniach i magazynach. Jak planować prace budowlane w takiej sytuacji? Podpowiadamy.

Zgodnie z danymi prezentowanymi w mediach, średni koszt budowy lub remontu domu wzrósł w 2021 roku o około 11%; są jednak statystyki, które mówią, że budowa domu zdrożała nawet o 30% względem poprzednich lat. Oznacza to jedno – jest coraz drożej, a tendencja wzrostowa niestety się utrzymuje.

Jakie materiały budowlane podrożały najbardziej?

Coraz wyższe ceny surowców, między innymi stali, miedzi czy tarcicy, a także wyższe koszty transportu, energii oraz pracy przekładają się w widoczny sposób na ceny materiałów budowlanych. Dodatkowym czynnikiem jest tutaj fakt, że jest ich na rynku mniej niż potrzeba. Niedobór poszczególnych produktów, spowodowany przede wszystkim pandemią COVID-19, doprowadził do tego, że wiele elementów kluczowych w procesie budowy domu jest obecnie „na wagę złota” – można to rozumieć w dwójnasób: dosłownie oraz metaforycznie.

Eksperci wskazują, że niezwykle wysokie wzrosty dotknęły między innymi takich produktów jak: blacha (ok. 160% wzrostu ceny), pręty budowlane (ok. 94% wzrostu ceny), profile (ok. 68% wzrostu ceny) oraz drewno budowlane (ok. 30% wzrostu ceny). Podrożały także produkty takie jak stolarka otworowa (ok. 15% wzrostu ceny), płyty OSB (ok. 200% wzrostu ceny), sucha zabudowa (ok. 11% wzrostu ceny) czy cement i wapno (ok. 7% wzrostu ceny). Warto tutaj zaznaczyć, że koszty niektórych produktów, na przykład styropianu, zmieniają się tak dynamicznie, że nawet cotygodniowe aktualizacje nie są w stanie precyzyjnie określić skali podwyżki.

Wzrosty cen a zaplanowana budowa

Tak duże podwyżki cen materiałów budowlanych to nie lada wyzwanie dla osób, które planowały lub planują budowę domu w najbliższym czasie. Jest sporo drożej niż jeszcze rok czy dwa lata temu, a sytuacja może stać się jeszcze mniej sprzyjająca. Odczują ją zapewne między innymi ci budujący, którzy dysponują już zamkniętym budżetem, szczególnie jeśli jego źródłem jest np. finansowanie kredytem hipotecznym. Niestety problem ten pojawił się w momencie najmniej sprzyjającym – u szczytu sezonu budowlanego, a dodatkowo w czasie, kiedy liczba budów jest największa od niemal dekady.

Rozwiązanie? Kompleksowe wsparcie firmy budowlanej

Jak można wyjść z takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest z pewnością nawiązanie współpracy z firmą budowlaną, taką jak Espiro Investment, która z jednej strony oferuje budującym gwarancję stałej ceny, a z drugiej – zapewnia na budowę wszystkie materiały. Podpisując umowę z naszą firmą, budujący mają 100% gwarancję, że koszt budowy nie przekroczy kwoty określonej kosztorysem. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle komfortowe. Zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy szczegółowych informacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top