Pułtusk to niewielkie miasto w województwie mazowieckim, położone około 70 kilometrów od Warszawy. Stanowi centralny ośrodek administracyjny, a także gospodarczy i kulturalno-oświatowy powiatu pułtuskiego. Miejscowość jest otoczona terenami wiejskimi i lasami.
Przepływa przez nią rzeka Narew, chętnie wykorzystywana przez kajakarzy. W samym miasteczku także można znaleźć ciekawe miejsca, zabytki do zwiedzania, np. zamek biskupi – obecnie Dom Polonii, monumentalną bazylikę kolegiacką Zwiastowania NMP. Pozytywne wrażenie robi centrum wraz z rynkiem i ratuszem – dziś siedzibą Muzeum Regionalnego.
Pułtusk to bez wątpienia miejsce przyjazne do życia, w którym można wypocząć od zgiełku większego miasta. Jak z kolei wygląda tutejszy rynek zatrudnienia i do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca Pułtusk?
Pułtusk – rynek pracy
Profil gospodarczy miasta jest dość zróżnicowany. Do dominujących obszarów działalności należą:
- handel i naprawa pojazdów (zajmuje się nimi aż 22,6% wszystkich pułtuskich podmiotów gospodarki narodowej),
- budownictwo – 14%,
- usługi, w tym naprawy sprzętu domowego, komputerów – 9,6%,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8%,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,5% (źródło: REGON, maj 2021 r.).
W Pułtusku funkcjonują firmy różnej wielkości, między innymi 18 średnich (tworzących od 50 do 249 miejsc pracy) i 3 duże (250-999 miejsc pracy).
Na kogo zatem czeka praca w Pułtusku i okolicy? Cenną wskazówkę, pomagającą ocenić indywidualne szanse na lokalnym rynku zatrudnienia, jest badanie Barometr zawodów, przeprowadzane w każdym powiecie, województwie i w skali ogólnopolskiej. Badanie bierze pod uwagę zapotrzebowanie na kadrę, zgłaszane przez pracodawców w urzędach pracy, a także liczbę aplikacji na dane stanowiska. W efekcie opracowywane są listy profesji deficytowych (zbyt mało kandydatów w stosunku do dostępnych ofert), w równowadze, a także zawodów nadwyżkowych (za dużo chętnych w porównaniu z liczbą propozycji pracy lub brak ofert w określonym zawodzie).
W 2021 r. w powiecie pułtuskim wskazano największy deficyt osób chętnych do zatrudnienia się jako:
- blacharze i lakiernicy samochodowi,
- mechanicy samochodowi,
- spawacze,
- robotnicy obróbki drewna i stolarze,
- piekarze,
- pielęgniarki i położne.
Trzeba jednak podkreślić, że lista zawodów deficytowych jest znacznie dłuższa. Znajdują się na niej także:
- z branży IT – analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
- z motoryzacji, branż elektromaszynowej, maszynowej, energetycznej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie elektrycy i energetycy, diagności samochodowi, mechanicy maszyn i urządzeń, inżynierowie mechanicy, monterzy elektronicy, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze,
- z pozostałej produkcji przemysłowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, obuwnicy, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, tapicerzy,
- z budownictwa – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, technicy budownictwa, dekarze i blacharze budowlani, kamieniarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
- z transportu – kierowcy ciężarówek, kierowcy autobusów,
- z branży rolno-spożywczej i gastronomii – cukiernicy, kelnerzy i barmani, kucharze, szefowie kuchni, ogrodnicy i sadownicy,
- z finansów – samodzielni księgowi,
- z oświaty – nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, nauczyciele przedmiotów zawodowych,
- z usług opiekuńczo-medycznych i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, pracownicy socjalni.
Zgodnie z badaniem trudności ze znalezieniem pracy w tym powiecie mogą mieć z kolei pracownicy administracyjni i biurowi.
Oferty pracy: Pułtusk – gdzie je znaleźć?
Na początek warto sprawdzić, co proponuje nam PUP Pułtusk. W urzędzie pracy możemy na przykład skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, zapisać się na bezpłatny kurs czy uzyskać informację o targach pracy lub innych formach aktywizacji zawodowej. PUP w Pułtusku jest także źródłem ogłoszeń o pracę. Ofert warto jednak szukać zarazem na własną rękę – najwięcej publikowana jest w sieci.
Najlepiej, jeśli od razu postawimy na profesjonalny portal rekrutacyjny, skupiający liczne ogłoszenia o pracę w jednym miejscu i pozwalający na ich filtrowanie zgodnie z własnymi preferencjami. Godna polecenia jest na przykład platforma praca.pl. Jest łatwa w obsłudze, bezpłatna i bezpieczna. Przykładowo, jeśli szukamy pracy w Pułtusku, oferty znajdziemy, podając w pasku wyszukiwania nazwę tego miasta. Możemy także zawęzić kryteria – wpisać nazwę stanowiska, wskazać obszar zawodowy, zaznaczyć opcję: Praca zdalna itp. Po kliknięciu w przycisk: Szukaj ukaże się nam lista aktualnych ofert pracy, ułożonych od tych najnowszych. Szukanie posady w ten sposób jest naprawdę łatwe – powodzenia!