System kafeteryjny przyszłością polskich firm?

system-kafeteryjny

Słyszałeś o korzyściach wynikających z systemu kafeteryjnego, ale nie wiesz na czym on dokładnie polega? A może planujesz go wdrożyć w swojej firmie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Pojęcie systemu kafeteryjnego może nie być znane każdej osobie. Dla tych, którzy nie mieli z nim styczności postaramy się wyjaśnić czym jest i na czym polega. Znaczenie słowa pochodzi z języka hiszpańskiego. “Cafeteria” oznacza samoobsługową restaurację. Klient takiej restauracji może wybierać samodzielnie dania do spożycia. Jednakże system kafeteryjny, o którym mowa w dzisiejszym artykule, nie ma nic wspólnego z restauracją. Ma natomiast tą samą specyfikę czyli możliwość dokonania wyboru spośród danej puli. O jakiej puli mowa? Chodzi o pulę oferowanych przez pracodawcę świadczeń. Mogą to być np.:

– wejściówki na basen,
– karnety na siłownie,
– bilety na imprezy,
– samochód służbowy,
– dodatkowe ubezpieczenie,
– bony podarunkowe itp.

Jakie są zalety systemów kafeteryjnych?

Jeśli chodzi o pracodawców, to główną zaletą systemów kafeteryjnych jest to, że są zróżnicowane. Każda firma może stworzyć własną listę świadczeń według indywidualnych upodobań oraz dostępnego budżetu. Z kolei dla pracowników główną zaletą jest to, że ma on pełną swobodę przy wyborze. Nie narzuca się mu z góry świadczeń, którymi mógłby nie być zainteresowany. Możliwość wyboru pozwala na maksymalne wykorzystanie różnego rodzaju benefitów.

Jak to działa w praktyce?

Pracodawca przygotowuje listę świadczeń, spośród których będą mogli wybierać pracownicy. Najczęściej ustalany jest limit świadczeń, z jakich może skorzystać dany pracownik. Każdy z nich wybiera te benefity, które najbardziej mu odpowiadają. Jest to najwygodniejsza forma, ponieważ nie wszyscy mają te same preferencje i oczekiwania.

Czy systemy kafeteryjne to przyszłość polskich firm?

Na chwilę obecną systemy kafeteryjne to wciąż niszowy temat. Wiele firm nie potrafi sprawnie zarządzać takim programem. Pracodawcy nie mają zazwyczaj czasu ani wiedzy aby to wdrożyć do swojej firmy. Na szczęście na rynku działa coraz więcej firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Właściciele firm mogą skorzystać z outsourcingu tego typu usług. Pozwoli to na otrzymanie najwyższej jakości usług, jednocześnie oszczędzając ogromną ilość czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top