Problemy z gryzoniami we współczesnym życiu

deratyzacja

O różnego rodzaju plagach słyszeliśmy z przekładów historycznych. Od niepamiętnych czasów zarazy były nieodzowną częścią życia społeczeństw. Dziś, choć funkcjonujemy w innych, bardziej higienicznych warunkach, wciąż niektóre gatunki zwierząt mogą nam nieźle dokuczyć. Mowa szczególnie o gryzoniach, które dostosowały się do nowych uwarunkowań środowiskowych i mogą bytować także tam, gdzie funkcjonują ludzie. Wyrządzają szkody w uprawach, niszczą trawniki, budują gniazda w miejscach, w których nie powinny. Co najgorsze, przenoszą także niebezpieczne choroby zakaźne, mogące stanowić realne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W niniejszym artykule opisujemy problemy, które są związane z niepożądaną obecnością gryzoni we współczesnym życiu.

Prawdziwy wysyp szczurów. Problem wielu miast

Jednymi z najpowszechniej występujących gryzoni-szkodników są szczury. Są to zwierzęta, o których nie bez przyczyny mówi się, iż są bardzo inteligentne. Smukłe ciało szczura wraz z długim ogonem jest dużym atutem zwierzęcia – może się ono przecisnąć nawet w kilkucentymetrową szczelinę. Szczury budują swoje gniazda w pobliżu ludzkich domów, bloków mieszkalnych, czy kamienic. Znane są przypadki, kiedy plaga gryzoni zagnieździła się po podłogą w prywatnym mieszkaniu. Dopiero interwencja grup deratyzacyjnych wykazała, jak rozległe korytarze tworzy to niewielkie zwierzę. Szczury zadamawiają się blisko ludzi ze względu na łatwy dostęp do pożywienia – szczególnie z odpadków. Gryzonie te są bardzo niebezpieczne ze względu na to, iż mogą naruszyć strukturę budowlaną mieszkania. Co więcej, przenoszą groźne choroby zakaźne, tj. tężec i wściekliznę. U osób, u których zadomowiły się szczury, należy wykonać serię zastrzyków przeciwko tym chorobom.

Niszczyciele pracy na polu

Innym zwierzęciem, w znacznym stopniu ostrożniejszym i mniej brawurowym w kontekście życia obok skupisk ludzkich, jest kret. Ten uroczy szkodnik bytuje pod ziemią, w której to kopie rozległe korytarze. Krety tworzą podziemne przejścia, wyjścia ewakuacyjne, pomieszczenia i inne, miejsca, które naruszają strukturę ziemi. Teoretycznie nie byłoby nic w tym złego gdyby nie to, iż kopana ziemia musi zostać wyrzucona przez kreta na zewnątrz. Tak tworzą się popularne kopce, które są charakterystyczną oznaką obecności kreta w ziemi. Tym samym zwierzę przyczynia się do niszczenia upraw, naruszania trawników, uszkadzania sadzonek. Negatywny aspekt działalności kreta to także przyczynianie się do wyjaławiania gleby, zmniejszanie nawodnienia przez wsiąkanie wody w głąb podłoża, czy problematyczne koszenie trawnika. Kretów można pozbyć się na wiele sposobów. Jego naturalnym wrogiem są duże ptaki i kuny leśne. Kret nie lubi także ostrych zapachów, głośnych dźwięków i obecności człowieka – wykazuje swoją aktywność wówczas, gdy śpimy bądź jesteśmy w oddali.

Współczesne metody zwalczania gryzoni

Nasi przodkowie radzili sobie z gryzoniami różnymi sposobami. Częstą praktyką było wtykanie w miejsca bytowania intensywnie pachnących ziół, czy pozostawianie na “trasach przelotowych” szczurów i kretów roślin wykazujących toksyczność. Dziś dysponujemy znacznie szerszym wachlarzem możliwości, począwszy od nieinwazyjnych odstraszaczy akustycznych, przez specjalne olejki eteryczne, skończywszy na chemicznej deratyzacji pomieszczeń. Jeśli problem nie jest poważny, a obecność gryzoni jest symboliczna, to warto skorzystać z jak najmniej ingerujących metod. W przypadku poważnych kłopotów ze szczurami, wezwanie ekipy DDD będzie po prostu koniecznością. Negatywna działalność zwierząt-szkodników może przyczynić się nie tylko do poważnych strat finansowych, ale być także poważnym zagrożeniem zdrowotnym. Duża część zwierząt przenosi niebezpieczne choroby zakaźne, które mogą dotyczyć także ludzi. W niebezpieczeństwie pozostają także nasi zwierzęcy przyjaciele: koty i psy. Te ciekawskie zwierzęta chętniej “tropią” wszelkich intruzów, przez co same ryzykują złapaniem choroby.

Problemy z gryzoniami we współczesnym życiu istnieją i są bardzo widoczne. Szczury, myszy, kuny i inne małe ssaki wchodzą do ludzkich siedzib w poszukiwaniu łatwego pożywienia. W niektórych przypadkach walka z nimi jest po prostu koniecznością.

Autor: http://www.dezynsekcja-pro.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top