Rodzaje przewodów

rodzaje przewodów

Rozmawiając z członkami rodziny lub ze kolegami z pracy o sztuce budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy się na podstawowych materiałach konstrukcyjnych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też omawiamy zagadnienia zawiązane z organizacją przestrzeni mieszkalnej poprzez jej przystosowanie do indywidualnych wymogów.

Często jednakże zapominamy o tym, jak podstawową rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych odgrywają – jawić by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby docenić rolę na jaką bezsprzecznie zasługują, prezentujemy poniżej artykuł, który to zawierać będzie nie tylko wymienienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale także opisy dotyczące ich zastosowania.

Najbardziej popularnym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Zbudowany jest on wyłącznie z jednego drutu, który wykonany jest z miedzi i otoczony jest izolacją ze sztucznego materiału (zazwyczaj jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i relatywnie niewielkiej wydajności, jest on stosowany jako kabel bazowy w procesie łączenia ze sobą elementów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych wszechstronnie stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków.. Właściwie dobrana izolacja sprawia, że jest on chroniony przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także właściwie usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przerwania czy przełamania.

Na uwagę zasługuje także kabel YDY, który to składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, gwarantując tym samym lepszą przewodność a także o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Bazująca na polwinicie, zastosowana tu izolacja zapewnia właściwe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem fachowców podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Główną zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich uniwersalność, jako że mogą one zostać zastosowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz obiektu, jak również mogą być zamontowane na jak i pod tynkiem. Nie do pominięcia jest relatywnie korzystna cena w stosunku do jakości, która to decyduje o tym, że są one bardziej popularne od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.

Przyłączając do sieci elektrycznej urządzenia charakteryzujące się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, najpowszechniej stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable pasujące do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Przypomnieć warto, że ich warstwa ochrona jest stosunkowo miękka i podatna na wszelkiej maści uszkodzenia mechaniczne, a więc nie jest przeznaczona do stosowania w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których są one narażone na przerwanie lub nadmierne zgięcie.

W chwili obecnej w sklepach z materiałami budowlanymi możemy się spotkać z szeroką ofertą okablowania dostosowaną do określonych potrzeb oraz warunków. Z tego powodu możemy mieć pewność, że chcąc podłączyć oświetlenie, urządzenie AGD, czy też zaimplementować w sieci urządzenie kontrolne, zastosujemy kabel do tego celu odpowiedni, tym samym unikając ewentualnych problemów eksploatacyjnych. Przy wszelkich wątpliwościach, nie wahajmy się zasięgnąć porady fachowca w sklepie – na pewno doradzi on nam odpowiedni typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top