Czego nie robić projektując kuchnię – 5 najczęstszych błędów

idealna kuchnia

Kuchnia to najbardziej funkcjonalne pomieszczenie w każdym domu. Spędza się w nim mnóstwo czasu, dlatego powinno być zaprojektowane nawet w najmniejszym szczególe. Jednak nie zawsze się to udaje. Czasami już na starcie popełnia się kardynalne błędy, ale dzięki Metod Furniture można ich łatwo uniknąć.

Złe wymiary mebli

Podstawowym błędem popełnianym przy projektowaniu kuchni jest niewłaściwe wyliczenie wymiarów mebli. Najczęściej dochodzi do niego wtedy, gdy samemu dokonuje się pomiarów. I chociaż na papierze różnica 1-2 cm wygląda niegroźnie, to w praktyce może oznaczać, że regał kuchenny nie zmieści się w całości na ścianie.

Złe ustawienie mebli

Innym błędem jest nieprawidłowe ustawienie mebli. Chodzi o sytuacje, w których np. szafki znajdują się daleko od siebie i powstaje pusta, niewykorzystana przestrzeń. To również przypadki montowania sprzętów AGD w zabudowie (lodówki, zmywarki) w takich miejscach, które stają się niepraktyczne i utrudniają korzystanie z kuchni, np. lodówka oddalona od blatu kuchennego, czy zmywarka stojąca po drugiej stronie pomieszczenia niż zlew.     

Niefunkcjonalne meble

Niestety dość często klienci łapią się w pułapkę mebli ładnych, estetycznych, wizualnie zachwycających, ale niestety mało praktycznych. Niefunkcjonalne meble to między innymi małe szafki o niewielkiej pojemności, niedostateczna liczba szuflad, a nawet drzwiczki, które otwierają się w niewygodny sposób. Zdarza się to zwykle przy kupowaniu gotowych zestawów meblowych, dlatego jeśli mamy np. niewymiarowe pomieszczenie, to kuchnia na wymiar pozwoli uniknąć takich problemów.

Kuchnia „na ostatnią chwilę”

Sam wybór mebli to nie jedyny kłopot, jaki przysparza kuchnia. Już na poziomie planowania architektonicznego warto zadbać o to, aby pomieszczenie kuchenne było jak najbardziej funkcjonalne. Dlatego planowanie kuchni powinno się odbywać już na samym początku budowy lub remontu domu, a nie na końcu, co powoduje wiele problemów. Dzięki temu będzie można zaprojektować instalacje elektryczne czy hydrauliczne w taki sposób, aby późniejszy montaż sprzętów AGD czy mebli nie nastręczał żadnych trudności.

Gniazdek nigdy za wiele

Warto też zwrócić uwagę na błąd pośrednio związany ze wcześniejszym: źle przygotowaną instalację elektryczną, a konkretnie za małą liczbę gniazdek. Chociaż wydaje się to mało poważne, w prawie połowie polskich kuchni prędzej czy później zaczyna brakować wolnych miejsc do podłączenia sprzętów kuchennych. Kupując meble na zamówienie Piła trzeba też poinformować wykonawcę o tym, w których miejscach będą znajdowały się kontakty elektryczne. Będzie on mógł wtedy wyciąć otwory w ściankach lub płytach pozwalające na bezproblemowy dostęp do gniazdek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top