Marmur – jego wyjątkowe potrzeby

marmur w budownictwie

Marmur od zamierzchłych czasów był niezwykle cenionym kamieniem naturalnym, używanym przez rzeźbiarzy i architektów. Występuje w wielu odsłonach kolorystycznych, ma także najróżniejsze kolory i wzory żyłkowania. Marmur to skała metamorficzna, powstała w wyniku procesów przekształcania wapieni lub dolomitów. Główny składnik tego kamienia to kalcyt krystaliczny, lub w przypadku marmuru dolomitowego – dolomit. W kamieniarstwie czasem pod słowem “marmur” kryją się inne rodzaje surowca, na przykład te ze złóż wapniowych. Trzeba jednak pamiętać, że są to zupełnie odrębne rodzaje materiałów.

Pielęgnacja i konserwacja marmuru

Marmur jest piękny i cudownie prezentuje się jako wykończenie budynków i ich wnętrz. Nadaje dostojeństwa, powagi, stylu i wdzięku – w zależności od wariantu kolorystycznego i projektu. Ten szlachetny surowiec charakteryzuje się jednak sporą delikatnością. Łatwo brudzi się, plami, rysuje i traci połysk. Aby utrzymać marmurowe elementy wnętrz, takie jak ściany, blaty i posadzki, należy bardzo przyłożyć się do ich regularnej pielęgnacji i konserwacji. Dużo czynności można wykonać na własną rękę, pamiętając jednak zawsze o używaniu dedykowanych środków do marmuru. W sytuacji, gdy nie dajemy sobie już rady z odrestaurowaniem kamiennych elementów, warto wspomóc się fachową pomocą, korzystając z wyspecjalizowanej firmy, takiej jak Eko-Blask.

Szlifowanie i krystalizacja powierzchni marmurowych

Szlifowanie to najlepszy sposób na zregenerowanie mocno eksploatowanych wykończeń marmurowych. Daje to im odporność na dalsze niszczenie, zamyka drobne mikrouszkodzenia, które nienaprawiane są dużym zagrożeniem dla kamienia. Fachowcy z Eko-Blask zapewniają kompleksową usługę w tym zakresie, pracują metodą bezpyłową, co korzystne jest ze względu na porządek w pomieszczeniach.

Krystalizacja powierzchni marmurowych to inaczej zeszklenie. Jest to rodzaj polerowania, poprawiający strukturę i koloryt surowca, który nadaje lustrzany połysk i właściwości antypoślizgowe. Eko-Blask oferuje usługi krystalizacji przy użyciu środków i urządzeń najwyższej jakości. Dodatkowo, próbna krystalizacja wycinka marmuru (przeprowadzana w celu dobrania właściwych metod i narzędzi) przeprowadzana jest na koszt firmy.

Utwardzanie i hydrofobizacja

Właściwe wykończenie konserwacji elementów marmurowych to klucz do trwałości efektów. Uzupełnienie wszystkich powierzchniowych ubytków struktury materiału i zastosowanie środków chroniących go przed wodą sprawią, że piękną posadzką, ścianami, czy blatami będziesz cieszyć się bardzo długo.

Warto przeznaczyć odpowiednie środki na renowację pięknych marmurowych elementów w Twoim domu, lub w budynku, którym zarządzasz. Trzeba zadbać o to, by tym zadaniem zajęli się najlepsi fachowcy, tacy jak z Eko-Blask. Marmur to surowiec szlachetny i jak każda rzecz drogocenna wymaga troski i pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top