Gdzie Można Zakładać Instalacje Fotowoltaiczne?

gdzie zakładać instalacje fotowoltaiczne

Zgodna z aktualnymi trendami ekologicznymi, wydajna, funkcjonalna i oszczędna. Instalacja fotowoltaiczna zyskuje na popularności zarówno wśród odbiorców instytucjonalnych, jak i prywatnych. Jej zaletą jest uniwersalność i praktyczność, dlatego sięga po nią coraz więcej osób. Gdzie dokładnie może być montowana?

Wszechobecne panele słoneczne

Jeszcze nie tak dawno instalacja fotowoltaiczna stanowiła całkowite novum na rynku grzewczym i elektrycznym. Jeśli można było ją gdzieś spotkać, to raczej na budynkach firmowych i publicznych niż na prywatnych posesjach. Obecnie dzięki zwiększonej świadomości ekologicznej oraz finansowej Polaków panele słoneczne są o wiele bardziej popularne. Nic dziwnego: jej montaż pomaga w ogromnym stopniu ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu i wody oraz wpływa na zmniejszenie zużycia prądu z ogólnodostępnej sieci, a to oznacza kolejne oszczędności. Przede wszystkim jest jednak dużym ukłonem w stronę środowiska i dbałości o naturę.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Na montaż paneli nie trzeba się decydować tylko ze względów finansowych czy ekologicznych. Inne zalety takiego rozwiązania to chociażby:

– uniezależnienie się od ogrzewania sieciowego (z elektrociepłowni)

– dywersyfikacja samego ogrzewania domowego (panele mogą być uzupełnieniem dla pieców centralnego ogrzewania)

– uniezależnienie się od dostaw prądu (własny prąd w czasie awarii)

– wytrzymałość instalacji i jej nieskomplikowana konserwacja

Miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych

Jak możemy dowiedzieć się ze strony https://pgmpv.pl/, najefektywniejsze działanie instalacji fotowoltaicznej uzyskuje się podczas montażu paneli na dachach domów i budynków gospodarczych oraz… na gołej ziemi. W tym ostatnim przypadku instalacja montowana jest na specjalnych konstrukcjach i skierowana w odpowiednim kierunku, dzięki czemu jak najdłużej może magazynować energię pozyskiwaną ze słońca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby panele zamontować też na balkonach albo tarasach budynków wielorodzinnych (blokach, wieżowcach). Warunkiem dokonania takiej inwestycji jest posiadanie zgody zarządcy obiektu, czyli najczęściej spółdzielni.

Maksymalny dostęp słońca

W praktyce jednak to nie samo miejsce, ale jego położenie ma strategiczne znaczenie dla skuteczności działania paneli. Powinna być to lokalizacja odsłonięta, gdzie w promieniu kilkunastu metrów nie ma żadnych drzew albo krzewów i innych budynków, które mogłyby rzucać na nią cień. Dlatego najlepszym wyborem są dachy, które z oczywistych względów takich ograniczeń nie posiadają. Panele co do zasady ustawia się w kierunku południowym, który daje gwarancję największego nasłonecznienia. Różne za to mogą być kąty nachylenia instalacji, które dobiera się już indywidualnie do każdego przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top