Dlaczego Warto Postawić Na Fotowoltaikę?

fotowoltaika

Walory grzewcze płynące z montażu paneli słonecznych są nie do przecenienia w gospodarstwach domowych. Pomagają znacznie obniżyć koszty codziennego użytkowania domu, a przy tym są przyjazne dla środowiska i najbliższego otoczenia. Mit fotowoltaiki przeznaczonej tylko dla wybranych (i bogatych) zaczyna się kruszyć. A to oznacza, że coraz więcej osób jest bardziej świadomych zalet, jakie niosą za sobą popularne panele na dachach.

Trzy razy tak

Energia wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest nie tylko darmowa, ale i odnawialna. Dzięki temu rola człowieka jako użytkownika takiego systemu grzewczo-elektrycznego ogranicza się do montażu paneli i ich podpięcia pod domowe instalacje. Podstawowymi argumentami za instalacją fotowoltaiki na własne potrzeby są przede wszystkim znane „3 x tak”.

  1. Tak dla ekologii – czyli gwarancja, że panele są bezpieczne dla środowiska, nie wydzielają szkodliwych substancji, nie produkują smogu, nie trują otoczenia.
  2. Tak dla oszczędności – darmowa energia oznacza brak kosztów za ogrzewanie domu, wody czy oczywiście za prąd. W budynku, w którym praktycznie wszystko działa na energię elektryczną, oszczędności w skali roku mogą sięgnąć tysięcy złotych.
  3. Tak dla energetycznej niezależności – dzięki panelom nie trzeba być zależnym od lokalnej sieci ciepłowniczej albo elektrowni i dostaw prądu; zwiększa się tym samym bezpieczeństwo energetyczne domu.

Zalety paneli fotowoltaicznych

Z powyższych argumentów wysuwają się kolejne zalety fotowoltaiki, z której mogą korzystać osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje. Oprócz plusów płynących z proekologicznych rozwiązań, finansowej oszczędności i uniezależnienia energetycznego, w grę wchodzi także:

– bezobsługowość modułów fotowoltaicznych

– opcja finansowania zakupu z programów unijnych i państwowych

– długa żywotność instalacji (wieloletnia inwestycja sięgająca nawet 30 lat)

– łatwość montażu całej instalacji

– gwarancja stałego dostępu do energii słonecznej (nawet w zimę)

– swobodne dopasowywanie mocy paneli i ich ilości do swoich potrzeb

Instalacja i obsługa

Obsługa instalacji fotowoltaicznej odbywa się automatycznie i użytkownik nie musi w tym zakresie nic robić. Panele same pobierają i konwertują energię słoneczną na użytkową. Z kolei proces ich montażu przeprowadzany jest przez doświadczone ekipy i zajmuje zwykle zaledwie jeden dzień (więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://pgmpv.pl/). W większości przypadków panele (moduły) zakłada się na dachach (skośnych, płaskich), ale mogą być też umieszczane na ziemi na specjalnych konstrukcjach stelażowych. Coraz częściej spotyka się też małe panele montowane na elewacjach np. w zabudowie wielorodzinnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top