Na czym polega cięcie liną diamentową?

cięcie linią diamentową

W budownictwie stosowane są twarde materiały, w tym beton i kamień. Precyzyjne formowanie różnych kształtów pozwala wykorzystać surowiec tak, aby uzyskać optymalne efekty pracy. Aby cięcie było bezpieczne i dokładne wykorzystywane są tarcze i liny diamentowe. Pozwalają na przecinanie materiału szybko i w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu skróceniu ulega czas wykonania poszczególnych zadań, co stanowi ograniczenie kosztów przedsiębiorstwa.

Narzędzia wykorzystujące diamenty syntetyczne

Diamentowe cięcie polega na wykorzystaniu narzędzi mechanicznych, które wyposażone są w elementy produkowane na bazie diamentów syntetycznych. Najczęściej używane są piły z tarczami diamentowymi, jednak przecinanie materiału na głębokości większej niż 90 centymetrów można skutecznie wykonywać za pomocą lin diamentowych. Urządzenie porusza linę, która połączona jest w pętlę zawierającą płaszczyznę materiału przeznaczoną do obróbki. Maszyny mają małe rozmiary, ponadto pozwalają na dokładne wyznaczenie i prowadzenie toru cięcia. Dzięki temu uzyskiwane są równe i gładkie krawędzie, które nie wymagają dalszej obróbki.

Bezpieczna i bezpyłowa obróbka materiałów

Technika diamentowa pozwala na cięcie dużych przedmiotów na mokro. W ten sposób eliminowane są szkodliwe zanieczyszczenia, w tym pyły. Cięcie liną diamentową w małym stopniu wpływa na środowisko naturalne, ponadto generowane są mniejsze ilości hałasu niż w przypadku stosowania tradycyjnych narzędzi. Liny diamentowe pozwalają na czystą i precyzyjną pracę, przy zachowaniu dużej swobody obróbki materiału. W praktyce pozwalają chronić zdrowie pracowników firmy i skrócić czas wykonywania zadań do minimum.

Optymalne warunki obsługi urządzeń

Liny diamentowe do cięcia są często stosowane z uwagi na dużą trwałość. Podczas ich używania należy jednak przestrzegać przepisów BHP. Urządzenie powinna obsługiwać tylko jedna osoba, a operator nie może przekraczać wyznaczonej strefy bezpieczeństwa. Głębokość cięcia należy ustawiać po wyłączeniu silnika. Podobnie wszelkie naprawy mogą być przeprowadzane dopiero po wyłączeniu maszyny. Niestosowanie się do tych zasad naraża pracowników na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnej firmy, której pracownicy mają wiedzę pozwalającą na skuteczne i bezpieczne używanie nowoczesnych narzędzi.

Uniwersalne zastosowanie lin diamentowych

Warto dodać, że cięcie liną diamentową jest wykorzystywane nie tylko podczas kształtowania elementów budynków. Urządzenia są przydatne także podczas wymiany komponentów budowlanych lub wyburzaniu konstrukcji. Cięcie liną diamentową może być wykonywane w materiale o grubości do 4 metrów, nawet jeśli obrabiany materiał znajduje się pod wodą. Jest to dużo szybszy i mniej kosztowny sposób pracy niż przy wykorzystaniu pił tarczowych. Dlatego liny diamentowe są często stosowane w Polsce i na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top