Odwodnienie liniowe w łazience – dlaczego warto?

odwodnienie liniowe

Łazienka, a w zasadzie przestrzeń zaaranżowana z przeznaczeniem pod prysznic jest coraz częściej wyposażana w system odwodnienia liniowego. Rozwiązanie to jest nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne dla użytkownika. Z drugiej strony niesie też pewne korzyści w odniesieniu do sposobów zaaranżowania łazienki.

Brodzik czy odwodnienie liniowe?

Dawniej prysznice osadzano na specjalnych brodzikach. I choć ich powierzchnia była dość niewielka, to z biegiem czasu stały się pewną namiastką wanien. W brodziku znajdował się punktowy odpływ, który w razie potrzeby mógł zostać uszczelniony korkiem. W nowoczesnych łazienkach prysznice wyposażone są w odwodnienie liniowe. Dzięki niemu montaż brodzika jest zbędny, co oczywiście wpływa na wzrost bezpieczeństwa użytkownika i aranżację łazienki.

Łazienkowe odwodnienie liniowe — udogodnienia

Faktem jest, że stworzenie odwodnienia liniowego w łazience jest bardziej czasochłonne i znacznie droższe. Trzeba jednak pamiętać, że system ten zapewnia szereg udogodnień:

  1. Możliwość łatwego odprowadzania wody. Jeśli posadzka w łazience jest właściwie nachylona, to większość wody może zostać z niej odprowadzona za pomocą odwodnienia liniowego (lub punktowego). Prysznic z odwodnieniem liniowym nie posiada żadnych progów, brodzików itd., w związku z czym naturalny przepływ wody nie jest niczym zakłócony.
  2. Możliwość wykorzystania pełnego potencjału ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowaniu systemu liniowego można zamontować ogrzewanie podłogowe na praktycznie całej powierzchni łazienki, w tym również pod prysznicem. Po włączeniu podłogówki posadzka w łazience szybciej się wysuszy.
  3. Ograniczone ryzyko niedrożności instalacji. Dzięki odwodnieniu liniowemu woda spływa do korytka odprowadzającego na stosunkowo dużej długości (nawet 1,5 metra). Dzięki temu ryzyko zatkania odpływu jest znikome. W przypadku instalacji z brodzikiem było ono znacznie większe, gdyż odpływ miał postać pojedynczego otworu o średnicy maksymalnie kilku cm.

Jak zachować przepustowość instalacji odwadniającej?

Liniowe instalacje odwodnieniowe składają się najczęściej z kilkunastu różnych elementów. W rozwiązaniach oferowanych przez firmę Rurex klient ma do dyspozycji szereg różnych akcesoriów, w tym przejścia, ruszty, haki, poprzeczki i krawędzie ograniczające przepływ wody. Dzięki nim można nie tylko stworzyć instalację odwadniającą o dużej przepustowości, ale też utrzymać ją w czystości (np. dzięki hakowi do zdejmowania kratek).

Reasumując, odwodnienie w łazience to nie tylko symbol luksusu i innowacyjności, ale też inwestycja w bezpieczeństwo własne i swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top