Montaż instalacji elektrycznej

elektryk-wroclaw-min

Jak poprawnie wykonać montaż instalacji elektrycznej?

Odpowiednie ułożenie przewodów elektrycznych jest bardzo ważne, ponieważ po wykonaniu remontu, każda zmiana będzie się wiązała z koniecznością ponownego kucia ścian i może być dosyć kosztowna. Dlatego warto zlecić montaż instalacji elektrycznej doświadczonemu elektrykowi lub renomowanej firmie, by zyskać pewność, że usługa zostanie prawidłowo wykonana. A na co trzeba zwrócić uwagę podczas remontu?

Rozmieszczenie kabli

montaż instalacji elektrycznej

Wykwalifikowany elektryk Wrocław musi wiedzieć, jak poprawnie rozmieścić kable, by instalacja elektryczna mogła bez przeszkód spełniać swoją funkcję. Przewody powinny być ułożone w płytkich bruzdach, które wycina się w tynku lub mogą być także umieszczone w elastycznych rurkach wykonanych z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Okablowanie musi być niewidoczne i rozmieszczone w bezpiecznej odległości od krawędzi okien i drzwi. Poza tym to ważne, by ułożenie przewodów było dokładnie takie samo, jak w projekcie. Wówczas ryzyko ich uszkodzenia podczas prowadzenia dalszych prac remontowych zostanie znacznie zminimalizowane. Jeśli instalacja elektryczna ma być wydajna i bezpieczna, to kable muszą zostać poprowadzone pionowo lub poziomo, ale nigdy po skosie.

Montaż instalacji elektrycznej – poprawny układ

Podczas montażu fachowiec powinien stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przewody zasilające należy prowadzić od gniazda do gniazda, a najlepiej do tego celu zastosować układ pierścieniowy. W dużych pomieszczeniach warto umieścić dwa obwody, co zapewni ciągłość pracy układu w razie wystąpienia usterki jednego z nich. Przewody elektryczne można ze sobą łączyć przy użyciu puszek lub złączek, które powinny zostać tak ulokowane, aby w przypadku awarii domownicy mieli do nich łatwy dostęp. Kable muszą być położonej wyżej niż rury kanalizacyjne i wodociągowe i nie mogą mieć styczności z elementami instalacji gazowej. Dodatkowo wszystkie gniazda i łączniki powinny być odporne na przypadkowe zalanie wodą. Szczególnie ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie elementów instalacji w kuchni i łazience, aby znajdowały się z dala od miejsc wilgotnych i narażonych na częsty kontakt z wodą.

pomiary instalacji elektrycznej

Jak wygląda prawidłowy odbiór instalacji elektrycznej?

Gdy elektryk Wrocław skończy swoją pracę, trzeba sprawdzić, czy cały układ działa poprawnie. Pomiary instalacji elektrycznej powinny być wykonane przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia i muszą obejmować wszystkie elementy znajdujące się w domu bądź mieszkaniu. Następnie fachowiec powinien zweryfikować działanie układu w praktyce, poprzez włączenie poszczególnych urządzeń i sprzętów na pełną moc. Odbiór instalacji elektrycznej będzie możliwy dopiero wtedy, gdy nie będzie żadnych wątpliwości co do jej prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania. Ewentualne poprawki muszą być przeprowadzone bez zbędnej zwłoki, a koszty powinna pokryć osoba odpowiedzialna za montaż. Natomiast, jeśli całość zgadza się z projektem, a wszystkie urządzenia pracują bez zarzutu, to elektryk przygotuje komplet dokumentacji, która będzie gwarancją poprawnego wykonania usługi. 

Dokładne sprawdzenie instalacji elektrycznej może uchronić domowników przed niebezpiecznymi awariami prądu. Prawidłowy montaż i skrupulatne pomiary powinny całkowicie wykluczyć ryzyko porażenia prądem lub wystąpienia zwarcia. Taka instalacja będzie dobrze służyła domownikom przez wiele lat i sprawi, że będą mogli wygodnie korzystać ze sprzętów domowych przez cały rok bez konieczności inwestowania w drogie naprawy, konserwację czy serwis urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top