Przenośniki taśmowe w halach produkcyjnych i magazynowych

9529

Różnorodne procesy produkcyjne wymagają zastosowania dopasowanych do potrzeb systemów transportowych. Najczęściej spotykanym w halach produkcyjnych i magazynowych urządzeniem transportowym jest przenośnik taśmowy. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto wyposażyć w taki sprzęt własną firmę.

Jakie systemy transportowe funkcjonują w przemyśle?

Procesy produkcyjne są bardzo zróżnicowane, dlatego stosuje się w nich rozmaite systemy transportowe. Mogą to być np. stoły kulkowe ułatwiające przesuwanie elementów o regularnych kształtach w dowolnym kierunku czy transportery talerzykowe stosowane najczęściej w przypadku przenoszenia produktów pokrytych klejami, czy innymi substancjami.

W produkcji i magazynach stosuje się także przenośniki łańcuchowe czy wózki rolkowe umożliwiające transport produktów np. między dwiema taśmami ustawionymi prostopadle do siebie. Kolejnymi elementami ułatwiającymi transport są obrotnice do palet, lecz najczęściej spotyka się w produkcji transportery rolkowe i taśmowe.

Czym są transportery taśmowe?

Przenośniki taśmowe są urządzeniami transportowymi o charakterze ciągłym. Pracują niezależnie od linii produkcyjnych, ale mogą również stanowić ich element. Pozwalają na łączenie w długie ciągi, tworząc łańcuchy transportowe.

Choć poszczególne przenośniki taśmowe różnią się między sobą, to jednak ich budowa jest dość prosta i opiera się na tych samych zasadach. Najczęściej w skład przenośnika wchodzi:

  • wytrzymała rama;
  • odpowiednio dobrana taśma;
  • napęd.

Nośnik, czyli taśma może być wykonana z różnych materiałów, np. z silikonu, gumy, a nawet blachy stalowej. Liczący się na rynku producenci transporterów taśmowych, tacy jak np. Wikoma mają w swojej stałej ofercie kilka rodzajów przenośników. Zapewniają także możliwość produkcji transporterów na zamówienie, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Do czego służą przenośniki taśmowe?

Zróżnicowanie dostępnych na rynku przenośników taśmowych, a także ich popularność w halach produkcyjnych i magazynowych, najlepiej świadczy o szerokim zastosowaniu taśmowych transporterów. Wyposażone w burty albo nieckowe, pozwalają na przenoszenie elementów o różnym kształcie i wielkości. Mogą realizować transport w poziomie, a także pod właściwym kątem, łącząc różne poziomy linii produkcyjnych.

Wykorzystanie w produkcji i magazynowaniu przenośników taśmowych to element automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Umiejętnie dobrane i łączone, mają wpływ na zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa, a tym samym na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top