Do czego wykorzystuje się sklejki szkutnicze?

sklejki szkutnicze

Tytuł: Do czego wykorzystuje się sklejki szkutnicze?

Sklejka szkutnicza — czym jest?

Zanim przejdziemy do omawiania zastosowania sklejki szkutniczej, warto skupić się najpierw na tym, czym ona w ogóle jest. Sklejki szkutnicze są to płyty sklejone z nieparzystej liczby fornirów, w której włókna ściśle do siebie przylegają. Sklejkę tę nazywamy również sklejką szalunkową.

Jak powstaje sklejka szkutnicza?

Sklejka szkutnicza mahoń przede wszystkim jest wodoodporna z obłogami. Produkowana jest między innymi z brzozowego forniru. Jednakże warstwy wewnętrzne mogą być wykonane z innych rodzajów fornirów, m.in. z drewna olchowego. Jest dwustronnie oklejana naturalnymi okleinami z drzew krajowych lub egzotycznych:

  • klonu,
  • jesionu,
  • dębu czy też buku.

Istnieją też sklejki jednorodne, które wykonane są z sosny, olchy lub brzozy. Można je ciąć na małe kawałki, można również stosować obróbkę krawędzi profilowanych i prostych. Na maszynach CNC poddaje się obróbce sklejkę szkutniczą, można w niej wiercić otwory, jak i frezować rowki. Do wzmocnienia wodoodporności sklejki szkutniczej, pokrywa się ją olejem lnianym i terpentyną.

Sklejka szkutnicza — jakie ma zastosowanie?

Sklejki szkutnicze występują zazwyczaj o grubościach: 4 mm do 15 mm. Sklejki te wykorzystuje się w szkutnictwie, meblarstwie oraz w budownictwie. Sklejka szkutnicza mahoń idealnie sprawdzi się przy budowie jachtów i łodzi. Stosowana może być do wyklejania burt, na obudowę skrzyni mieczowej, na grodzie oraz na stoły. Sklejkę szkutniczą można wykorzystać wszędzie tam, gdzie konieczna jest dużo bardziej zwiększona wytrzymałość materiału między innymi do systemów szalowań, deskowań, stosowana w środkach transportu. Sklejka szkutnicza, wykorzystywana jest produkcji kolumn głośnikowych, pianin i fortepianów, oraz do pokładowego wyposażenia szybowców, samolotów, czy gamy galanterii drzewnej. Doskonale sprawdza się do produkcji podłóg, schodów, drzwi oraz okien. Ze względu swoją wytrzymałość, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo, używana jest również w konstrukcji placów zabaw dla dzieci.

Sklejka szkutnicza — jakie ma właściwości?

Sklejka ta z uwagi na możliwość kontaktu z wodą powinna być wodoodporna. Można to uzyskać dzięki wykorzystaniu bazy, w postaci żywicymelaminowo-mocznikowo-fenolowo-formaldechydowej lub fenolowej z przeznaczeniem do użytkowania w warunkach zewnętrznych. Sklejka taka ma gęstość od 500 do 650 kg/m3 oraz grubość od 4 do 40 mm.

Sklejka szkutnicza dzięki swoim właściwościom oraz ze względu na swój kolor będzie bardzo dobrze prezentowała się we wszystkich konstrukcjach czy budowach.

One thought on “Do czego wykorzystuje się sklejki szkutnicze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top