Wyjazd do Chorwacji – wszystko co powinieneś wiedzieć!

chorwacja

Chorwacja to jeden z najbardziej popularnych kierunków wybieranych przez Polaków w sezonie urlopowym. Relatywnie niskie ceny, bliska odległość i świetna pogoda to tylko niektóre z zalet tego miejsca. O czym jednak powinniśmy pamiętać wybierając się na urlop do Chorwacji? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Do Chorwacji bez wizy

Polacy jako mieszkańcy UE nie potrzebują wizy aby przebywać na terenie Chorwacji mniej niż 90 dni. Wystarczy jedynie paszport lub dowód osobisty aby przekroczyć granicę.

Środek płatniczy w Chorwacji

Turyści często zadają pytanie jaką walutę zabrać do Chorwacji. Otóż środkiem płatniczym w tym kraju jest kuna (HKR). Waluta Chorwacji dzieli się na 100 lip. 1 HKR to w przeliczeniu ok. 62 grosze (stan na dzień 19.08.2022). Bardzo często restauracje oraz hotele, szczególnie w miejscowościach turystycznych umożliwiają płatności walutą Euro. Jeśli posiadasz w swoich zasobach waluty, które zostały wycofane z obiegu, sprawdź również: skup wycofanych walut

W jakim języku dogadamy się w Chorwacji?

Językiem urzędowym w Chorwacji jest rzecz jasna język chorwacki. Nie powinniśmy jednak mieć problemów aby porozumieć się w języku angielskim – szczególnie w miejscach turystycznych.

W jaki sposób dostać się do Chorwacji?

Od chorwackich granic dzieli nas jedynie 800km. Dystans ten możemy pokonać na różne sposoby. Najwięcej turystów wybiera połączenie lotnicze, dzięki któremu dostaniemy się do Zagrzbia, Rijeki czy Dubrownika w mniej niż 2 godziny. Koszt biletu lotniczego wynosi około 600zł za osobę. Tańszą alternatywą może okazać się podróż pociągiem lub samochodem. Niestety jednak korzystając z tych środków transportu spędzimy w podróży o wiele więcej czasu.

Co warto zobaczyć będąc w Chorwacji?

Chorwacja jest atrakcyjnym miejscem nie tylko ze względu na piękne plaże i świetną pogodę. To kraj, w którym znajdziemy bardzo wiele ciekawych miejsc i zabytków. Warto odwiedzić chociażby słynne Stare Misto w Dubrowniku czy też ruiny pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie. Na szczególną uwagę zasługuje również Park Narodowy Krka z licznymi jeziorami i wodospadami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top