Jak działają turbosprężarki?

jak-dzialaja-turbosprezarki

Najpopularniejszą formą doładowania silników jest turbosprężarka. Jej zamontowanie pozwala na zwiększenie mocy silnika. Mechanizm jest bardzo wydajny, jednakże wymaga specjalnej ochrony oraz eksploatacji.

W jaki sposób działa turbosprężarka?

Stworzenie turbosprężarki było wynikiem wielu prac nad znalezieniem kompromisu pomiędzy jednoczesnym zwiększeniem mocy silnika a obniżeniem jego wagi a także zmniejszeniem zużycia paliwa. W skład turbosprężarki wchodzą dwa kluczowe elementy – turbina oraz sprężarka. Skierowane na turbinę gazy wylotowe napędzają wirnik sprężarki, która wtłacza większą ilość powietrza do cylindra. W wyniku tego działania do każdego cylindra trafia większa ilość tlenu (umożliwiając spalanie znacznie większej ilości paliwa w tej samej objętości komory). To z kolei przekłada się na znaczący wzrost mocy silnika.

Po co montowana jest turbosprężarka?

Początkowo turbosprężarki montowano w samochodach sportowych, po to aby zwiększyć moc silnika bez konieczności zwiększania masy samochodu. Obecnie wiele osób decyduje się na montaż turbosprężarki ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych, gdzie kwestie osiągów schodzą na dalszy plan. Mechanizm turbosprężarki pozwala bowiem na obniżenie zużycia paliwa. W silnikach Diesli powszechne stało się montowanie turbodoładowania ze względu na ich mniejszą wydajność. Aby osiągnąć porównywalną z silnikiem benzynowym moc, auto o tej samej pojemności silnika musiałoby być znacznie większe i cięższe. To z kolei przełożyłoby się na wzrost spalania oraz zwiększenie emisji wielu szkodliwych substancji do atmosfery.

Jak dbać o silnik wyposażony w turbosprężarkę

Silniki wyposażone w turbosprężarkę wymagają specjalnego traktowania. W tego typu silnikach powinno stosować się najwyższej jakości oleje. Trzeba pamiętać również o regularnej wymianie filtra powietrza oraz kontroli poziomu oleju (jego niski poziom może doprowadzić do nieodwracalnych szkód). Silniki wyposażone w turbinę wymagają również rozgrzania na biegu jałowym przed rozpoczęciem jazdy. Ma to na celu umożliwienie dotarcia oleju silnikowego w każdy zakątek silnika oraz do turbiny. Koniecznie przeczytaj również na czym polega regeneracja turbosprężarki: http://impresja.auto.pl/regeneracja/turbosprezarki/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top