Pneumatyka w przemyśle

pneumatyka

Pneumatyka przemysłowa opiera się na wykorzystywaniu urządzeń zasilanych oraz sterowanych za pomocą sprężonego powietrza.

Z pneumatyką możemy spotkać się w różnorakich gałęziach przemysłu. Dzięki wszechstronnemu wykorzystywaniu możliwości jakie daje pneumatyka, z powodzeniem znajduje zastosowanie w przemyśle energetycznym, chemicznym, spożywczym, budowlanym, rolniczym a nawet leśniczym.

Skąd tak duża popularność pneumatyki w przemyśle?

Urządzenia zasilane sprężonym powietrzem są o wiele bardziej efektywne. Ich dużą zaletą jest również bezpieczeństwo użytkowania (np. w porównaniu do elektronarzędzi). Do najbardziej popularnych urządzeń pneumatycznych o wszechstronnym zastosowaniu zaliczamy m.in.:

– kompresory – tzw. sprężarki to jedno z najbardziej znanych i często stosowanych w przemyśle urządzeń. Ciśnienie gazu w sprężarkach jest podwyższane i wytwarzana jest w nich energia kinetyczna. Prowadzi to do zwiększenia gęstości powietrza oraz w dalszej kolejności do podniesienia jego temperatury. Wysoka temperatura wytwarzana w trakcie pracy sprężarki wymaga doskonałego działania systemu chłodzenia. Sprężarki stosowane są najczęściej w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz spożywczym.

– siłowniki pneumatyczne – napędzającym czynnikiem roboczym w siłownikach pneumatycznych jest sprężone powietrze. W urządzeniach przemysłowych zwykle występują w postaci jedno lub dwustronnym. W jednostronnych sprężone powietrze wytwarza siłę powodującą działanie silnika w jednym kierunku. Z kolei w siłownikach dwustronnych siła wytwarzana przez sprężone powietrze umożliwia poruszanie się tłoka w dwóch kierunkach.

Gdzie kupić najwyższej jakości urządzenia wykorzystujące pneumatykę?

Wybierając urządzenia wykorzystujące pneumatykę warto postawić na te, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Na stronie https://www.zawory.org/pneumatyka znajdziemy wszystkie elementy niezbędne do zainstalowania urządzeń pneumatycznych w naszej firmie. W ofercie firmy znajdziemy szeroki wybór urządzeń pneumatycznych, takich jak siłowniki, zawory, prowadnice liniowe czy chwytaki pneumatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top