Do czego służą reduktory ciśnienia?

reduktory-cisnienia

Reduktory ciśnienia potrzebne są tam, gdzie ciśnienie sieciowe jest zbyt wysokie dla przeznaczonych do zasilania urządzeń lub instalacji.

Zadaniem reduktora ciśnienia jest obniżenie ciśnienia wejściowego do zadanego poziomu po ciśnienia po stronie wyjściowej. Inaczej rzecz ujmując, reduktor obniża ciśnienie wejścia i utrzymuje ciśnienie wyjścia (niezależnie od zmian wielkości strumienia).

Kiedy powinno stosować się reduktory ciśnienia?

Reduktory ciśnienia powinno stosować się w przypadku, gdy ciśnienie spoczynkowe w instalacji przekracza 5 bar. Reduktory ciśnienia powinno się również stosować w celu ograniczenia nadciśnienia roboczego w rurociągach użytkowych stosownie do wymagań urządzenia.

Jak działają reduktory ciśnienia?

Utrzymanie ciśnienia nastawy zwykle realizowane jest poprzez oddziaływanie ciśnienia wyjścia na unoszącą sprężynę membranę. Powoduje to także podniesienie uszczelnienia oraz uzyskanie zadanego ciśnienia nastawy. W przypadku gdy mamy do czynienia z przepływem wody, duży spadek ciśnienia wyjściowego prowadzi do opadnięcia sprężyny i uszczelnienia, co z kolei powoduje otwarcie się zaworu i umożliwienie przepływu wody.

Jakie korzyści daje stosowanie reduktorów ciśnienia?

Stosowanie reduktorów ciśnienia ogranicza wystąpienie zbyt wysokiego ciśnienia zasilającego. Reduktory ciśnienia utrzymują ciśnienie w instalacji na stałym poziomie, także w przypadku wahań ciśnienia zasilającego (wejściowego). Dzięki stosowaniu reduktorów ciśnienia możemy zaoszczędzić wodę. Reduktory bowiem zapobiegają przed nadmiernym przepływom wody. Im niższe ciśnienie, tym mniejsza ilość wody pojawi się w punkcie poboru. Reduktory ciśnienia pozwalają również na wyeliminowanie ryzyka uderzeń hydraulicznych oraz redukują szumy i hałas pracującej instalacji wodnej.

Więcej informacji na temat reduktorów ciśnienia, ich specyfikacji oraz rodzajach (reduktory do wody, reduktory ciśnienia żaluzyjne, reduktory dla przemysłu i mieszkalnictwa itp.), znajdziesz na stronie internetowej https://www.zawory.org/zawory-regulacyjne-i-reduktory-cisnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top