Płyty HPL – Zastosowanie I Właściwości

plyty hpl

Płyta HPL nazywana jest „materiałem do zadań specjalnych”. Charakteryzuje się wieloma zaletami praktycznymi i estetycznymi. W ostatnim czasie płyty HPL to materiał wręcz ubóstwiany przez architektów wnętrz i dekoratorów. Idealnie wpisują się w oczekiwania osób, które szukają wytrzymałego i solidnego materiału dla swoich pomieszczeń.

Czym jest płyta HPL?

Płyta HPL, czyli płyta High Pressed Laminate, jest to rodzaj materiału dekoracyjnego, którego wytwarzanie odbywa się z użyciem wysokiego ciśnienia. Składa się z kilku warstw rdzeniowego papieru impregnowanego żywicą fenolową, a także papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową. Całość zostaje sprasowana na gorąco z użyciem wysokiego ciśnienia. Co ważne, powierzchnia płyty HPL już w procesie produkcji pokrywana jest specjalną powłoką gwarantującą trwałość koloru oraz ochronę przed zbyt szybkim wyblaknięciem.

Walory laminatu wysokościennego

Płyty HPL w ostatnim czasie coraz chętniej wykorzystywane są przez architektów i dekoratorów wnętrz. Dzieje się tak, gdyż laminat HPL posiada wiele zalet, a ponadto można go wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu. Materiał ten słynie ze swoją wytrzymałości i znacznej odporności na ścieranie. Dodatkowo, płyty HPL za sprawą nietuzinkowej metody produkcji, są odporne na uderzenia, zginanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Laminaty rewelacyjnie nadają się do obróbki, nie wymagają użycia zbyt wielu narzędzi oraz nie potrzebują zabiegów konserwatorskich. Przeprowadzane na tym wyjątkowym materiale testy pokazują, że może on wytrzymać nawet 50 lat!

Płyty HPL doskonale znoszą niskie i wysokie temperatury. Rewelacyjnie czują się w przedziale od -60 st. C do +80 st. C. Nie straszne im grad, deszcz czy promieniowanie UV. Powierzchnia laminatu nie posiada porów, nie absorbuje wody i jest zupełnie gładka. Materiał bez problemu może zostać użyty do wykończenia łazienki, gdyż ciągły kontakt z wilgocią nie wpływa na niego negatywnie. Płyty HPL łatwo utrzymać w czystości, a by pozbyć się zabrudzeń, wystarczy wyposażyć się w wilgotną szmatkę. Zaletą materiału jest także fakt, iż jest on ekologiczny i w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Właściwości i zastosowanie płyt HPL

Laminaty HPL dostępne są w najróżniejszych wersjach kolorystycznych, dlatego każdy inwestor znajdzie coś nietuzinkowego dla siebie. Niektóre wersje płyt laminowanych wysokościennych do złudzenia przypominają naturalne drewno.

Gdzie można stosować płyty HPL? Praktycznie wszędzie. Materiał ten gwarantuje ogromne możliwości aranżacyjne, co więcej – wykorzystuje się go zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Laminaty są łatwe w obróbce, charakteryzują się plastycznością, dlatego projektanci wykorzystują go do oklejania najróżniejszych powierzchni. Doskonale udają drewno, glazurę, a nawet marmur.

Płyty HPL najczęściej można spotkać w miejscach, które wymagają odpornych na uszkodzenia, solidnych i wytrzymałych materiałów. Doskonałym przykładem są baseny, biura czy budynki użyteczności publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top