Jak Wygląda Szczelny Montaż Okien?

szczelny montaż okien

Okna to niezwykle ważny element każdego budynku, ponieważ zapewniają nam dostęp do naturalnego światła. Jednocześnie są jednak jednym z największych wyzwań. Wybierając je i montując, musimy bowiem pamiętać, że nawet drobne błędy mogą sprawić, że będą przyczyniały się do utraty energii cieplnej oraz staną się furtką dla wilgoci przedostającej się do wnętrza budynków. Kluczowe znaczenie ma więc szczelny montaż okien. Jak powinien wyglądać? Jakie materiały należy zastosować?

Pianka montażowa – dlaczego coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania?

Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że istnieje jedno rozwiązanie zapewniające szczelny montaż okien. Było nim oczywiście zastosowanie pianki montażowej. Doceniana za łatwość użycia, szybkie rozprężanie i szczelne wypełnianie przestrzeni między ścianą, a ramą okna, była stosowana powszechnie.

Obecnie wiemy jednak, że pianka montażowa nie jest wcale najlepszym sposobem na zamontowanie okien. Izolacja samą pianką montażową nie jest w stanie zapewnić nam eliminacji niekontrowanej infiltracji a co za tym idzie wysokiej szczelności montażu.

Co w zamian?

Obecnie możemy korzystać ze znacznie skuteczniejszych materiałów, dzięki którym możliwy jest szczelny montaż okien, który sprawdzi się przez długie lata. Mowa tu przede wszystkim o materiałach takich jak folie okienne czy samoprzylepne taśmy rozprężne. Za ich pomocą wykonuje się tzw. wielowarstwowy szczelny montaż okien, który sprawia, że przestają być one miejscem stanowiącym mostki termiczne, a przy tym doskonale zabezpieczone są przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza budynku.

Zalety szczelnego montażu warstwowego

Warstwowy, szczelny montaż okien to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca czas potrzebny do wykonania pracy. Doskonale sprawdza się w przypadku bardzo dużych okien, może być również stosowany niezależnie od tego, z jakich materiałów wykonane są ramy okienne oraz ściany, do których mają przylegać.

Środki stosowane w montażu warstwowym nie posiadają zapachu, nie emitują żadnych szkodliwych substancji zarówno w trakcie instalacji, jak i użytkowania okna. Co więcej, wyróżniają się doskonałymi parametrami. Są odporne na ekstremalne warunki pogodowe, wodoodporne, nie szkodzi im również promieniowanie UV. Dzięki temu zapewniają szczelność okien przez znacznie dłuższy czas. Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesne środki do montażu okien doskonale chronią nie tylko przed zimnem czy wilgocią, ale stanowią też izolację akustyczną. Doskonale sprawdzają się więc przy wygłuszaniu budynku i zapewniają nam maksymalny komfort.

Podsumowując, szczelny montaż okien ma ogromne znaczenie dla komfortu cieplnego wewnątrz budynków. Na szczęście, w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu nowoczesnych i skutecznych w działaniu rozwiązań i materiałów, które dobrze chronią newralgiczne miejsca, jakimi są otwory okienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top