Kocioł elektryczny a kocioł na paliwo stałe – zasady współpracy

kocioł

Elektryczny kocioł C.O. to urządzenie, które ma kilka istotnych cech wyróżniających go na tle innych rodzajów kotłów. Jedną z nich jest możliwość sprzężenia go z praktycznie dowolnymi rodzajami źródeł ciepła. W poniższym artykule zapoznamy się z tym, jak wygląda współpraca pomiędzy nim a kotłami na paliwo stałe.

Sprzężenie kotła elektrycznego z kotłem na paliwo stałe

Jak stworzyć zależność, która pozwala połączyć kocioł elektryczny z kotłami na paliwo stałe? Można to zrobić za pomocą zestawu czujników, które będą monitorować temperaturę panującą w obwodzie C.O. Gdy zacznie ona spadać poniżej określonej wartości, urządzenie elektryczne automatycznie rozpocznie pracę. Dzięki temu proces podgrzewania jest utrzymywany automatycznie, co przekłada się na zwiększony komfort mieszkańców.

Dzięki temu rozwiązaniu można:

  • ustabilizować temperaturę wewnątrz pokoju,
  • zaoszczędzić opał,
  • zwiększyć elastyczność pracy kotła.

Kiedy warto połączyć kocioł elektryczny z kotłem na paliwo stałe?

Sprzężenie obydwu kotłów niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania kotła elektrycznego w roli zapasowego źródła ciepła. W przypadku braku zasilania, obydwa kotły przestają działać. Jeśli jednak napięcie zostanie przywrócone, kocioł elektryczny od razu rozpocznie swoją pracę. Wadą kotłów na paliwo stałe jest m.in. to, że po zaniku zasilania nie można ich od razu przywrócić do normalnej pracy. Wynika to z konieczności ich ponownego rozpalania. W przypadku kotłów elektrycznych takie ograniczenia nie istnieją.

Sprzężenie kotła na paliwo stałe z elektrycznym sprawdza się również latem. Kocioł elektryczny ma bardzo dużą sprawność i niewielką bezwładność cieplną. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą na krótki czas włączyć instalację C.O. np. w porze letniej. Będzie on również idealnym rozwiązaniem dla użytkowników, których często nie ma w domu.

Synchronizacja kotła elektrycznego, a obieg C.W.U.

Łącząc obydwa rodzaje kotłów, warto również zastanowić się nad sposobem zasilania układu C.W.U. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup kotła elektrycznego dwufunkcyjnego. Urządzenie umożliwia obsługę obydwu obwodów i ich synchronizację z kotłami na paliwo stałe. W przypadku wyboru prostszego kotła jednofunkcyjnego użytkownik może korzystać z zabudowanego w układzie C.W.U.:

  • podgrzewacza przepływowego, który rozpocznie pracę w momencie, gdy woda zacznie z określoną prędkością przepływać przez instalację,
  • izolowanego zbiornika termicznego, którego pojemność jest uzależniona od potrzeb użytkownika i liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.

Współpraca pomiędzy obydwoma rodzajami kotłów w zakresie obwodu C.W.U. może odbywać się za pomocą czujników temperatury, które będą monitorować temperaturę wody wewnątrz zbiornika.

Reasumując, synchronizacja kotła elektrycznego z kotłem na paliwo stałe to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi uniezależnić się od jednego źródła ciepła, a także optymalizować rachunki ponoszone z tytułu ogrzania domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top