Jak przygotować stal do malowania?

przygotowanie stali do malowania

Przygotowanie stali do malowania jest procesem złożonym i wieloetapowym. Rzecz jasna pokrycie metalu warstwą farby jest proste, ale jego wcześniejsze przygotowanie wymaga precyzji i cierpliwości. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Wstępne czyszczenie – pierwszy etap przygotowania stali

Przygotowanie stali do późniejszego malowania należy rozpocząć od usunięcia zewnętrznych powłok malarskich i rdzy. Nie jest to proste. Przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w dłuto i papier ścierny. Pomóc powinny też inne narzędzia, takie jak niewielka, precyzyjna szpachelka i szczotka z drutu. Na koniec należy metalową oczyścić z nawet najmniejszych pozostałości usuniętych powłok. Bez dokładnego oczyszczenia farba nie stworzy spoistej i wytrzymałej powłoki.

Piaskowanie metalu – jak wygląda i po co się je stosuje

Piaskowanie polega na czyszczeniu powierzchni stalowej za pomocą oddziałującego na nią pod dużym ciśnieniem materiału ściernego. Składa się on z niewielkich, ostro zakończonych drobinek, za pomocą których można łatwo usunąć wszelkie pozostałości po farbach, lakierach i rdzy. Do piaskowania wykorzystuje się specjalne maszyny, które kierują strumień sypkiego materiału ściernego w ściśle określone miejsce. Dzięki temu można precyzyjnie usunąć ze stali wszystkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu piaskowania stal powinna zostać poddana kolejnemu procesowi, czyli odtłuszczaniu.

Jak usunąć tłuszcz z powierzchni stalowych?

Jeśli malowanie stali ma przynieść określone efekty, to konieczne jest jej odtłuszczenie. Skuteczne przygotowanie stali do malowania wymaga usunięcia z powierzchni substancji organicznych. W tym celu należy stosować mieszaninę wody i środka czyszczącego. Czasem wymagane jest zastosowanie specjalnego rozpuszczalnika, który rozpuści znajdujące się na elemencie zanieczyszczenia. Precyzyjne oczyszczenie powierzchni stalowych z tłuszczu daje pewność, że nałożona warstwa malarska zachowa swą spoistość przez bardzo długi czas.

Matowienie stali – ostatni etap przygotowań

Na koniec warto zmatowić stal. Jest to bardzo proste. Wystarczy zastosować drobny papier ścierny, który zarysuje powierzchnię stali. Dzięki temu jej przyczepność będzie jeszcze większa. Malowanie stali powinno być poprzedzone właściwym zagruntowaniem. Jeśli jednak poprzednia warstwa malarska jest integralna, to stosowanie gruntu nie jest konieczne. Warto postawić na produkty 3w1, które zamalują, ale też ochronią i zabezpieczą malowaną powierzchnię.

Przygotowanie stali do malowania to proces wymagający, ale cierpliwość jak najbardziej się opłaci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top