Malowanie proszkowe mebli – jakie możemy pomalować?

malowanie mebli

Meble malowane proszkowo to chyba jedno z największych marzeń każdego specjalisty aranżującego wnętrza nowoczesne i postindustrialne. Zanim jednak ich powierzchnia pokryje się mieszanką żywic i farby w proszku, musi wystąpić coś jeszcze. Zjawisko to nazywane jest oddziaływaniem elektrostatycznym i ma kluczowy wpływ na proces malowania proszkowego.

Czym jest malowanie proszkowe?

Z fizycznego punktu widzenia malowanie proszkowe to proces, który polega na oddziaływaniu elektrostatycznemu pomiędzy cząsteczkami farby proszkowej i malowaną w ten sposób powierzchnią. Aby do wspomnianego procesu doszło, konieczne jest posiadanie metalowego mebla, który zostanie pokryty warstwą farby. Tylko metal może przyciągać naładowane elektrostatycznie cząstki farby i tylko on może znieść oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, które rozpuszczają, a następnie utwardzają strukturę malarską. Malowanie proszkowe mebli to proces dwustopniowy, który polega zarówno na umieszczeniu proszku na detalu, jak i na roztopieniu farby proszkowej, której cząstki – dzięki obecności żywic – wiążą się ze sobą w jednorodną powłokę.

Malowanie mebli metalowych – dlaczego warto?

Profesjonalne malowanie proszkowe mebli niesie ze sobą mnóstwo korzyści:

  1. Dzięki warstwie malarskiej powierzchnia krzesła, stolika lub stołu jest równomiernie pokryta warstwą farby o określonej grubości. W praktyce oznacza to brak nacieków, baniek powietrza i pozostałości farby.
  2. Meble malowane proszkowo są doceniane przez wszystkich użytkowników, gdyż są trwałe, bezpieczne, niezawodne i wytrzymałe. Poza tym doskonale łączą się z aranżacją nowoczesną i postindustrialną.
  3. Meble poddane malowaniu proszkowemu są bardziej odporne na mechaniczne oddziaływania zewnętrzne. Dzięki piecom podgrzewającym je do 150 – 200 stopni, lakiernia proszkowa Warszawa wzmacnia ich zewnętrzną strukturę.
  4. Malowanie proszkowe jest (po utwardzeniu powłoki malarskiej) bezpieczne dla użytkownika. Farba nie rozpada się i nie powoduje reakcji alergologicznych.

Gdzie stosuje się malowanie proszkowe mebli?

Meble maluje się proszkowo w celu uzyskania jednolitej, trwałej powłoki. Dzięki temu lakiernia proszkowa Warszawa może wytwarzać meble do użytku codziennego, meble dekoracyjne, do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, a także rozwiązania przeznaczone do warsztatów i zakładów przemysłowych, hal magazynowych, obiektów specjalnych itd.

Warto również dodać, że malowanie proszkowe (pomimo swej złożoności) pozwala uzyskać lepsze rezultaty niż klasyczne malowanie za pomocą pędzla i ludzkich mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top