Jak szybko odmienić wnętrze zimową porą?

wnętrze

Jesienno-zimowy okres, zwykle sprzyja spędzaniu czasu w domowych pieleszach. Sara aura nie sprzyja spacerom, a po powrocie z pracy lubimy zaszyć się pod ciepłym kocem z kubkiem korzennej herbaty i książką. Późną jesienią dokonujemy również porządków przed nadchodzącymi świętami oraz wybieramy klimatyczne dekoracje. Czas spędzony w domu sprzyja dokonywaniu zmian w najbliższym otoczeniu. Przerywając monotonię, warto zastanowić się nad wyborem nowych tekstyliów do mieszkania, które odmienią wystrój wnętrza i nadadzą mu nowego charakteru. Prezentujemy kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór odpowiedniej firany do salonu.

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ DŁUGOŚCI

W zależności od rodzaju i mocowania karnisza, firany do salonu czy też sypialni, mogą mieć listwę uniwersalną, listwę do marszczenia, uszka czy przelotki. Mogą być również prosto zakończone. Wybór długości jest uzależniony od mocowania karnisza. Firany oraz zasłony układają się najkorzystniej wtedy, kiedy nie opierają się o ziemię. Wybór długości warto oprzeć na dokonanych pomiarach, uwzględniając rodzaj mocowania. Dokonując wyboru szerokości, również należy mieć na uwadze, iż firany bądź zasłony prezentują się lepiej, kiedy nie są maksymalnie rozciągnięte na szerokość okna, a swobodnie zmarszczone.

PRZEPUSZCZALNOŚĆ ŚWIATŁA

Stopień nasłonecznienia wnętrza ma kluczowe znaczenie dla wyboru firan czy zasłon. To, czy lubimy bardziej słoneczne pomieszczenia, czy lekki półmrok, to również kwestia indywidualnych preferencji. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy wybieramy tekstylia okienne, które będą ozdabiały okna przez cały rok, czy wyłącznie letnią lub zimową porę roku. Latem, kiedy słońce jest intensywniejsze, można pokusić się o wybór zacieniających zasłon, szczególnie w sypialni, by wschodzące słońce nie budziło nas ze snu. Zaciemniające zasłony i gęsto tkane firany zimą, mogą zmniejszać dostęp światła do wnętrza, którego jesienno-zimową porą i tak jest niewiele. Nadmierne zacienienie może nieco przytłaczać.

WZÓR I KOLOR

Dobór wzoru i koloru firan oraz zasłon to bardziej złożona kwestia, uzależniona od gustu domowników oraz wystroju i charakteru pozostałych elementów wnętrza i wyposażenia. Tekstylia okienne powinny harmonijnie współgrać z innymi materiałami: obiciem kanapy, narzut, obrusów i innych. Nie zawsze wybór zachowawczych beży i szarości jest najlepszym wyborem. Czasem wyrazista barwa i faktura potrafią zaskakująco i pozytywnie odmienić pomieszczenie nie do poznania. Odmienienie wnętrza za pomocą wymiany tekstyliów okiennych jest szybkie i przynosi spektakularne efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top