Kiedy warto zainwestować w kocioł gazowy?

kocioł gazowy

Kocioł gazowy to bardzo popularne rodzaje ogrzewania w wielu domach, lokalach usługowych czy urzędowych. Na początek należy dokładnie zastanowić się, czy jest możliwość poprowadzenia instalacji gazowej do budynku oraz gdzie zostanie zamontowane urządzenie. W obecnych czasach piece gazowe są obok kotków na paliwa stałe najpopularniejszym rozwiązaniem w wielu nieruchomościach. Dużą korzyścią dla inwestorów są znacznie niższe koszty ogrzewania niż energię elektryczną czy olejem opałowym.

Jakie zalety mają kotły gazowe jednofunkcyjne?

Gazowy kocioł jednofunkcyjny z reguły ogrzewa wyłącznie wodę do centralnego ogrzewania. Jednak można do niego podłączyć zasobnik c.w.u. aby ogrzewać również wodę dostarczoną do kranów.

Idealnie sprawdza się w większych domach jednorodzinnych, gdzie mieszka kilka osób i do użytkowania są dwie czy więcej łazienek. Bez problemu można będzie w jednym czasie brać prysznic, robić pranie i zmywać naczynia.

Specjalna pompa cyrkulacyjna pozwala utrzymywać stabilną temperaturę w kranie, dzięki czemu dostęp do niej jest natychmiastowy. Wadą takiego modelu jest to, że cena takiego kotła z zasobnikiem c.w.u. jest wyższa niż w przypadku zakupu kotła dwufunkcyjnego.

Czy warto zainwestować w kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny daje użytkownikowi jedną najcenniejszą zaletę, jaką jest połączenie funkcji zwykłego kotła i zasobnika c.w.u. Idealnie sprawdza się w każdym mniejszym domu czy niewielkiej nieruchomości, gdzie nie mamy możliwości, aby zbudować dużą kotłownię, która pomieści kocioł i zasobnik.

Gazowe kotły dwufunkcyjne są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je zamontować nawet w szafce kuchennej czy bardzo małej łazience. Urządzenia te podgrzewają wodę wyłącznie podczas pobierania wody, więc nie powodują dodatkowych strat energii. Ponadto są tańsze niż modele jednofunkcyjne oraz łatwiej jest przeprowadzić całą instalację przyłączy.

Który kocioł wybrać dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Zarówno kocioł jednofunkcyjny, jak i kocioł dwufunkcyjny mają swoje zalety i wady. Pierwsze rozwiązanie polecane jest dla domowników, którzy cenią sobie wyższy komfort użytkowania ciepłej wody. Trzeba jednak w tym przypadku liczyć się z nieco większymi ogólnymi kosztami eksploatacyjnymi.

Natomiast kocioł gazowy dwufunkcyjny jest nie tylko tańszy, ale również bardzo efektywny. Jest idealny do każdego budynku, gdzie nie ma dużej wolnej przestrzeni na wyodrębnienie kotłowni. W jednym i drugim modelu będziemy mogli korzystać ze zdalnego sterowania pogodowego oraz wygodnego interfejsu.

2 thoughts on “Kiedy warto zainwestować w kocioł gazowy?

  1. Kupiliśmy kocioł i to była najlepsza decyzja. Niestety nie było miejsca na wydzielenie pomieszczenia na kotłownię więc musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie. Teraz jest super:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top