Przepisy Bhp I Artykuły Bhp – Zatroszcz Się O Nie, Jeśli Zatrudniasz Pracowników

przepisy bhp

Ludzie coraz częściej zakładają własne firmy. Bardzo często zaczynają od naprawdę małego biznesu, w którym pracują tylko oni sami, ewentualnie pomaga im rodzina, ale nie będąc zatrudnioną na podstawie żadnej umowy.

Firma jednoosobowa a firma mała

Na początku prowadzenia działalności gospodarczej model jednoosobowy sprawdza się najlepiej. Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem. Mniejsza liczba papierów do wypełnienia, możliwość zapanowania nad wszystkim bez większych problemów. Wszystkie porażki to nasza wina, ale wszystkie sukcesy to również nasza zasługa. Gdy firma dobrze funkcjonuje, a klientów przybywa możemy się czuć dumni i to wyłącznie z siebie samych. A gdy coś nie wychodzi możemy mieć pretensje jedynie do siebie. Jednak, gdy wszystko toczy się gładko i mamy coraz większą liczbę odbiorców to w pewnym momencie musimy zatrudnić pracowników, jeśli nie chcemy hamować rozwoju swojej własnej działalności. Do tego etapu trzeba się dobrze przygotować.

Przede wszystkim należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi zatrudniania pracowników na różnego rodzaju umowach

Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, dlatego musimy się dowiedzieć, jakie obowiązki wynikają dla pracodawcy z zatrudnienia ludzi. Warto iść na konsultacje do osób, które mają o tym większe od nas pojęcie. Wtedy dowiemy się, co jest od nas wymagane, gdy mamy pracowników na umowach zlecenie, a co wtedy, gdy postanawiamy zatrudnić ich na umowy o pracę. Wszelkie odprowadzanie składek zdrowotnych i podatków, odpowiednia wysokość wynagrodzenia i jeszcze jedna bardzo ważna kwestia.

Kwestia bezpieczeństwa

Na pewno wiesz, że istnieje coś takiego, jak BHP, czyli bezpieczeństwo i Higiena Pracy. To właśnie w Twojej gestii leży to, by zadbać w tym względzie o sowich pracowników. To jeden z Twoich podstawowych obowiązków, od których w żaden sposób nie możesz się wymigać. Chyba zdajesz sobie sprawę z tego, dlaczego te kwestie są tak istotne. Pewnie po pierwsze przychodzą Ci na myśl kary, jakie możesz otrzymać, za nieprzestrzeganie przepisów BHP. Owszem są w kodeksach przewidziane takie kary, ale to tak naprawdę mniej ważna konsekwencja nie dotrzymania warunków bezpieczeństwa.

Ważniejsze jest to, że nie powinieneś narażać zdrowia i życia swoich pracowników

W tym wypadku, jako dyrektor, powinieneś czuć za nich moralną odpowiedzialność. Jak byś się czuł, gdyby to przez Twoje zaniedbanie któryś z Twoich ludzi doznał uszczerbku na zdrowiu lub co gorsza stracił życie. O takich rzeczach na co dzień się nie myśli, ale naprawdę później trudno jest odwrócić sytuację, która już miała miejsce. Właśnie z tego powodu artykuły BHP powinny na stałe zagościć w twojej firmie, jeśli, oczywiście są niezbędne przy pracy. Każdy nowy pracownik powinien przejść odpowiednie szkolenie dotyczące bezpieczeństwa, a Ty powinieneś również przeprowadzać co jakiś czas kontrolę wśród pracowników, czy wszystko przebiega zgodnie z przepisami. Musisz zadbać również o stan techniczny wszelkich urządzeń, z jakimi stykają się pracownicy, czy to na budowie, czy w biurze. Zniszczone gniazdko, które może kogoś porazić, jest równie niebezpieczne, jak chodzenie bez kasku po wysokościach.

Zadbaj o każdy szczegół

Zatrudniając ludzi musisz zapewnić im dostęp do tego, co jest niezbędne w ich pracy. Artykuły BHP takie, jak buty, ubrania, rękawice ochronne, a także wszelkie maski, czy okulary to przedmioty, które musisz zakupić dla każdego, kto styka się z niebezpiecznymi substancjami.

2 thoughts on “Przepisy Bhp I Artykuły Bhp – Zatroszcz Się O Nie, Jeśli Zatrudniasz Pracowników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top