Oranżeria ogrodowa – czym jest?

ogród

Miejsce spotkań, uprawy roślin, a także przestrzeń stworzona dla kontaktu z przyrodą – tak właśnie określa się oranżerie ogrodowe. Sprawdźmy, czym one dokładnie są i po co służą. Zastanówmy się też, jak może wyglądać ich kształt i dlaczego warto zdecydować się na ich budowę we własnym ogrodzie.

Oranżerie ogrodowe – czym są?

Typowa oranżeria to przestrzeń stworzona (w początkowym zamiarze) dla uprawy roślin. Jej nazwa pochodzi z języka francuskiego i określa coś w rodzaju pomarańczarni. Zwykle oranżerie mogą mieć postać budynków wolnostojących, pomieszczeń dobudowanych do bryły domu, a także obiektu wbudowanego w taras. Największą zaletą oranżerii jest ich konstrukcja. A to dlatego, że są one:

  • maksymalnie doświetlone,
  • wyróżniają się korzystnym bilansem cieplnym,
  • świetnie sprawdzają się jako przestrzeń dla spotkań lub celebracji przyrody.

Jaką rolę może odgrywać oranżeria w przydomowym ogrodzie?

Typowa oranżeria ogrodowa będzie odgrywać bardzo ważną rolę w przydomowym ogrodzie. Jest to przestrzeń, wewnątrz której można się spotykać, rozmawiać, a także celebrować piękno przyrody. To idealne miejsce dla miłośników obserwacji przyrody zimą. Oranżeria ogrodowa może również posłużyć jako miejsce organizacji rodzinnych spotkań, a także kameralnych przyjęć. Niektórzy aranżują w niej również swoje domowe SPA, przygotowując w ten sposób miejsce dla relaksu i wypoczynku.

Czy oranżeria to ogród zimowy?

Pojęcia oranżerii i ogrodu zimowego są często stosowane naprzemiennie. Warto jednak podkreślić, że obydwa rodzaje budynków nieco się od siebie różnią.

Ogród zimowy to przestrzeń, w której zadaszenie jest praktycznie całkowicie przeszklona (minimum 75 procent powierzchni). Z kolei oranżeria ogrodowa posiada zadaszenie ze znacznie mniejszą liczbą przeszkleń. Często montuje się w dachu dodatkowe świetliki, dzięki którym wnętrze pomieszczenia jest właściwie doświetlone. Dach ten charakteryzuje się też znacznie większą nośnością.

Jak buduje się ogrodową oranżerię?

Budowę oranżerii ogrodowej warto powierzyć fachowcom. Proces realizacji zlecenia dzieli się na trzy części:

  • złożenia zamówienia, w trakcie którego firma wykonująca zlecenie dokonuje wszystkich niezbędnych oględzin terenu, na którym ma powstawać inwestycja,
  • projektowania, czyli stworzenia (za pomocą odpowiednich narzędzi) cyfrowego modelu inwestycji z uwzględnieniem poprawek ze strony klienta,
  • wykonania, przy czym oranżeria ogrodowa jest najczęściej budowana z profili aluminiowych oraz grubego i często hartowanego, trójwarstwowego szkła o podwyższonej wytrzymałości.

Reasumując, ogrodowa oranżeria to miejsce stworzone dla wypoczynku i spotkań z najbliższymi. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby obiekt ten był zbudowany profesjonalnie i z uwzględnieniem zaleceń doświadczonych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top