Oczka, reflektorki, a może spoty? Jakie lampy sufitowe wybrać?

lampy sufitowe

Oświetlenie górne można zaaranżować za pomocą różnego typu lamp sufitowych i wiszących. Gdy przestrzeń jest mała, niska albo inwestor chce, żeby lampy sufitowe były neutralne stylowo, z pomocą przychodzą spoty, reflektory i oczka. To uniwersalne, ponadczasowe i funkcjonalne oświetlenie sufitowe, dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Czym różnią się od siebie lampy sufitowe?

Lampy sufitowe mogą mieć przyjmować formy od fantazyjnych, dekoracyjnych konstrukcji pnących się pod sufitem, po zabudowane w suficie, minimalistyczne punkty świetlne. Jeżeli Twoje mieszkanie jest niskie, zależy Ci na neutralnym stylowo oświetleniu górnym albo jeszcze nie wiesz, jaki styl wnętrzarski obierzesz, optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie są spoty, reflektory lub oczka sufitowe. Skutecznie doświetlają one małe i duże pomieszczenia bez narzucania konkretnego kierunku wystroju. Na który rodzaj oświetlenia sufitowego zdecydować się? Podpowiadamy.

Kiedy warto wybrać oczka sufitowe?

Oczka sufitowe generują dobrze rozproszone światło. Mają formę prostych opraw wyposażonych w specjalne sprężyny, które zapewniają skuteczne mocowanie w płytach kartonowo-gipsowych. Punkty świetlne znajdują się praktycznie na równi z sufitem. Do wyboru pozostają różne kolory, kształty i rozmiary oczek, co pozwala uzyskać ciekawy, przyciągający uwagę efekt. Najczęściej oferowane są oczka z 1 punktem świetlnym okrągłe i kwadratowe, ale na rynku można też znaleźć modele prostokątne z kilkoma punktami świetlnymi. Niektóre posiadają funkcję regulacji kąta padania światła. Idealnie nadają się do oświetlania korytarzy, holów czy łazienek. Wadą oczek jest to, że nie można ich zastosować w przypadku cięższych konstrukcji. Sprawdzają się wyłącznie przy sufitach podwieszanych, ewentualnie drewnianych.

Gdzie sprawdzają się reflektorki sufitowe?

Reflektorki sufitowe to rozwiązanie zdecydowanie bardziej designerskie i rzucające się w oczy, mimo minimalistycznej, prostej formy. Pasują do wszystkich pomieszczeń, w szczególności zaaranżowanych w klimatach modern, glamour i minimal. Dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i konfiguracjach, z wbudowanymi LED-ami i z wymiennymi źródłami światła. Zwykle posiadają od 1 do 3 punktów świetlnych. Każdą z opraw można skierować w inną stronę. Za pomocą reflektorków oświetla się całe wnętrze albo pożądane punkty i strefy, np. dekorację ścienną, środek gabloty itd. Czasem już jeden reflektorek sufitowy wystarczy do optymalnego rozświetlenia niewielkiego pomieszczenia.

Do jakich wnętrz nadają się spoty sufitowe?

Spoty sufitowe są niewielkie i mają kształt tuby, prostokąta, kwadratu lub półokręgu. Również montuje się je na suficie. Delikatnie od niego odstają, co czyni z nich rozwiązanie o walorach użytkowo-dekoracyjnych. Ich najważniejsze zalety to minimum zajmowanego miejsca, uniwersalność stylowa, ponadczasowość i możliwość mocowania do każdego rodzaju sufitu. Pasują do wszystkich pomieszczeń, w szczególności do niskich mieszkań. Mogą oświetlać całe wnętrze lub eksponować urok dekoracji. Jeśli wybierzesz model z ruchomym punktem świetlnym, będziesz mógł ustawić spot tak, by świecił w pożądanym kierunku. Szeroka gama dostępnych kształtów, wysokości i kolorów pozwala uzyskać indywidualną aranżację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top