Dlaczego Warto Wybrać Gonty Bitumiczne?

gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne są rodzajem dachówki. Najkrócej można je opisać jako nowocześniejszą i zdecydowanie atrakcyjniejszą wersję papy dachowej. Gonty bitumiczne są dostępne w różnych wzorach i wersjach kolorystycznych. Po ułożeniu na dachu przybierają wygląd rzędów dachówek. Największą popularnością cieszą się gonty imitujące właśnie dachówkę, w kształcie prostokątów, łusek, sześciokątów oraz trapezów. Wybór takiego kształtu powoduje, że nie widać różnicy pomiędzy dachem z gontów bitumicznych, a dachami z innych popularnych materiałów.

Łatwość montażu

Jedną z największych zalet gontów bitumicznych jest prostota montażu. Wykonanie zabudowy dachu nie wymaga od montera ani specjalistycznego sprzętu, ani też fachowej wiedzy. Montaż poszczególnych elementów jest niezwykle łatwą czynnością, dzięki czemu można wykonać ją samodzielnie i zaoszczędzić na pracach dekarskich.

Gonty bitumiczne, z uwagi na elastyczność, którą się odznaczają, pozwalają na zabudową nawet bardzo skomplikowanych brył dachowych. Są bardzo giętkie, co pozwala je wyginać stosownie do naszych potrzeb. Dzięki temu gonty bitumiczne mają jeszcze jedna zaletę, mianowicie ułatwiają szybkie wykonanie obróbki dachowej bez zbędnych i dość uciążliwych docinek (pozwala to również zaoszczędzić na materiale, bez konieczności generowania dodatkowego odpadu).

Szczelność

Pokrycie dachowe wykonane z gontów bitumicznych nie wymaga dodatkowej konserwacji. Nie pokryje się rdzą jak blachodachówka, ponieważ nie ulega uszkodzeniom w trakcie montażu. Blacha łatwo ulega uszkodzeniom warstwy ochronnej i wówczas jest podatna na rdzewienie, a gonty bitumiczne zachowują całkowitą wodoszczelność. Wszystko to dzięki metodzie mocowania, w trakcie którego przykrywa się miejsca mocowań ocynkowanymi elektrolitycznie, skręcanymi gwoźdźmi kolejnymi paskami gontu, które zapewniają świetną szczelność naszego pokrycia.

Korzystna struktura dachu

Gonty bitumiczne pokryte są bazaltową posypką, przez co nasz dach uzyskuje chropowatą strukturę. Jest to bardzo istotne podczas śnieżnych zim, ponieważ szorstka powierzchnia dachu stanowi zabezpieczenie przed opadaniem lawinowym. Chroni nas to przed uszkodzeniem rynien, a także przed zagrożeniami wynikającymi z nagłego osunięcia się zalegającego na dachu śniegu na pojazd lub bezpośrednio na użytkownika domu.

Wytrzymałość

Warto podkreślić, że pokrycie wykonane z gontów bitumicznych nie nagrzewa się równie mocno, jak np. blachodachówka, a dzięki temu zapewnia łatwość utrzymania niższej temperatury w najwyższych partiach budynku. Co ciekawe, gonty bitumiczne mają właściwości wygłuszające, co pozwala zachowanie komfortu akustycznego podczas silnych opadów atmosferycznych (w odróżnieniu od sytuacji, gdy pokrycie dachowe wykonane jest z innych dostępnych na rynku materiałów).

Gont bitumiczny, jak każdy materiał, posiada pewne wady. Przykładem jest tu konieczność wykonania pełnego deskowania dachu. Biorąc jednak pod uwagę jego cenę, to inwestycja w wykonanie pokrycia dachowego nadal pozostaje bardzo opłacalna, a inwestor może się cieszyć estetycznym i solidnym dachem przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top